Ogromny wzrost chińskiego eksportu tlenku glinu do Rosji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-04-2022, 10:19

Po nałożeniu zachodnich sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę, Moskwa zmuszona jest poszukiwać alternatywnych dostaw brakujących krajowi surowców. Jedną z nich są Chiny, które drastycznie zwiększyły dostawy tlenku glinu, donosi Reuters.

stopione aluminium
stopione aluminium
fot. Dhiraj Singh/Bloomberg

Jak wynika z danych chińskiej Generalnej Administracji Celnej, w marcu eksport tlenku glinu do Rosji wzrósł ponad 90-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. W ujęciu ilościowym było to 9949 ton wobec zaledwie 104,5 tony przed rokiem. Jak podano w komunikacie, całkowity eksport tego surowca, wykorzystywanego w produkcji aluminium wyniósł 12995 ton i był wyższy o 180 proc. niż w marcu 2021 r.

Mimo tak znaczącego wzrostu kwoty te stanowią zaledwie ułamek produkcji na rynek wewnętrzny. Miesięcznie bowiem Państwo Środka produkuje około 6 mln ton tlenku glinu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane