„Ojciec euro”: wyjście z eurolandu nie powinno być tabu

opublikowano: 28-12-2018, 12:16

Jeśli członek europejskiej unii walutowej nie stosuje się do zasad, opuszczenie jej nie powinno być już niemożliwe, twierdzi Otmar Issing, jeden z pierwszych członków władz i były główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego.

W wywiadzie dla Der Tagesspiegel Issing podkreślił, że europejska unia walutowa przetrwa jedynie wtedy, kiedy wszystkie należące do niej kraje będą wypełniały swoje zobowiązania.

Zobacz więcej

Otmar Issing, fot. Bloomberg

- Jak dotąd nie ma zapisu pozwalającego krajowi wyjść z unii walutowej, przystąpienie jest uważane za nieodwracalne – powiedział Issing. – Jeśli konflikt stanie się skrajny z powodu niewłaściwego postępowania jednego kraju, a nawet kilku, wówczas sprawa wystąpienia nie powinna być już dłużej tabu – dodał.

Issing zwrócił uwagę na Włochy jako szczególny problem. Jego zdaniem, nie tylko nie spełniły one zobowiązań wobec Komisji Europejskiej, ale także „chełpiły się”, że to zrobiły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu