Ojciec VAT ostrzega resort przed oszustwami

Jarosław Królak
opublikowano: 14-04-2008, 00:00

Niektóre propozycje zmian w VAT mogą ułatwić wyłudzanie pieniędzy z budżetu — alarmuje ekspert. Ale nie wszyscy się z nim zgadzają.

Witold Modzelewski krytykuje nowelizację ustawy

Niektóre propozycje zmian w VAT mogą ułatwić wyłudzanie pieniędzy z budżetu — alarmuje ekspert. Ale nie wszyscy się z nim zgadzają.

Ministerstwo Finansów (MF) wkrótce przedstawi Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy vatowskiej. Wstępne propozycje resort finansów zaprezentował pod koniec lutego. Zostały one ocenione przez ekspertów podatkowych jako kosmetyczne i w niewielkim stopniu eliminujące złe i niejasne regulacje. Jednak najbardziej radykalną ocenę wystawił projektowi prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, który w 1993 r. wprowadzał w Polsce ustawę o VAT. Opinię przesłał już Jackowi Rostowskiemu, ministrowi finansów. Profesor Modzelewski twierdzi wręcz, że w obecnym kształcie projekt w ogóle nie powinien zostać uchwalony przez parlament.

Papierowy obrót...

— Mam wrażenie, że autorzy projektu nie mieli pełnej świadomości treści proponowanych przepisów i ich skutków dla budżetu. Niektóre propozycje mogą narazić budżet na znaczne straty, ponieważ umożliwiają tzw. przekręty vatowskie. W żadnym razie w tym kształcie projekt nie powinien być uchwalony przez Sejm — ostrzega były wiceminister finansów.

Co jest źródłem tych zagrożeń?

— Mamy lukę w regulacjach dotyczących tzw. składów konsygnacyjnych. Załóżmy, że nieuczciwa firma z UE założy w Polsce taki skład i nie wprowadzi do niego towarów, tylko obrót będzie „na papierze”. Jej polski kontrahent, oczywiście nieuczciwy, także „na papierze” wyprowadzi towar ze składu i wywiezie do innego kraju UE z 0-procentowym VAT. Wtedy będzie mógł od obrotu osiągniętego w Polsce, prawdziwego czy wirtualnego, uzyskiwać zwroty VAT. To niebezpieczna luka dla kasy państwa i powinna być wyeliminowana — mówi prof. Modzelewski.

Takiego zagrożenia nie dostrzega natomiast Tomasz Grunwald, ekspert podatkowy z KPMG.

— Nie sądzę, aby regulacja dotycząca składów konsygnacyjnych stwarzała nowe pole do nadużyć. Nie widzę tu specjalnego zagrożenia — mówi ekspert z KPMG.

...papierowe korekty

Źródłem zagrożeń dla budżetu są też, zdaniem prof. Modzelewskiego, przepisy odnoszące się m.in. do korekt faktur.

— Aby uniknąć płacenia wyższego podatku po podwyższeniu podstawy opodatkowania na fakturze korygującej, wystarczy „nie otrzymać” potwierdzenia odbioru korekty faktury — ostrzega profesor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu