Okęcie: 620 wniosków o odszkodowanie za hałas

PAP
opublikowano: 25-08-2009, 17:59

Ponad 620 wniosków o odszkodowania za hałas wynikający z sąsiedztwa lotniska Okęcie złożyli do władz portu mieszkańcy okolicznych terenów. Szacowana kwota odszkodowań to ok. 90 mln zł - poinformował we wtorek PAP rzecznik lotniska Jakub Mielniczuk.

W poniedziałek minął termin, jaki wojewoda mazowiecki wyznaczył mieszkańcom na składanie wniosków w sprawie rekompensat. Było to możliwe dzięki ustanowionej przez wojewodę tzw. strefy ograniczonego użytkowania wokół stołecznego lotniska. Obszar ten obejmuje duże części Włoch, Ursynowa, Ursusa, a także podwarszawskich gmin: Lesznowoli, Piaseczna, Piastowa, Michałowic i Raszyna.

"Z 622 wniosków, jakie do nas wpłynęły w ciągu dwóch lat, 120 wpłynęło ostatniego dnia. Mieszkańcy domagają się w nich odszkodowań związanych m.in. z utratą wartości posiadanych przez nich nieruchomości, poniesionych strat przy ich sprzedaży, czy też dofinansowania np. z powodu wymiany nowych okien" - powiedział Mielniczuk.

Jak zaznaczył, władze lotniska odpowiadają na wszystkie złożone wnioski. Do tej pory nikomu jednak nie udało się uzyskać rekompensaty finansowej.

"Wnioskujący o odszkodowanie musi udowodnić poniesioną przez niego stratę. Naszym zdaniem, w żadnej sprawie tego nie zrobiono. Kilkanaście postępowań toczy się sądzie. W dwóch przypadkach sąd nie dopatrzył się poniesionych szkód przez domagających się od nas rekompensat" - powiedział rzecznik lotniska.

Z danych lotniska wynika, że uprawnionych do składania tego typu wniosków jest ok. 8,5 tys. podmiotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu