Okiem eksperta: Niektórym podmiotom prawo nakazuje szczególną ostrożność

dr Bogusław Półtorak, główny ekonomista Bankier.pl
opublikowano: 27-09-2010, 00:00

dr Bogusław Półtorak,

główny ekonomista Bankier.pl

Instytucje, które zawiadują publicznymi pieniędzmi, a więc jednostki samorządu terytorialnego i powiązane z nimi instytucje, na przykład świadczące usługi na ich rzecz, mają szczególny obowiązek tak postępować ze zgromadzonymi środkami finansowymi, by nie narazić się na ich utratę. Obowiązuje je bowiem ustawa o finansach publicznych, z której jasno wynika, że nie mogą one być aktywnymi uczestnikami rynku finansowego, a więc inwestować w ryzykowne akcje czy obligacje, czyli grać na giełdzie. Gminom przysługuje prawo inwestowania, ale tylko w sytuacji, gdy zarządzają własnym ryzykiem i tylko w bezpieczne i sprawdzone instrumenty, między innymi gwarantowane przez Skarb Państwa. Mogą one w takiej sytuacji stanowić zabezpieczenie na przykład dla kredytów walutowych zaciąganych jako zabezpieczenie inwestycji miejskich.

W kwestii gospodarowania pieniędzmi polskie prawo jest bardziej liberalne wobec instytucji dysponujących groszem publicznym, ale prowadzącym taką działalność jak firmy prywatne. Przede wszystkim chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe, które gromadzą na koncie pieniądze powierzone im przez członków. Tak samo, jak nie wolno im spekulować gruntami, kierując się koniunkturą na rynku i tworzyć banki ziemi na wzór firm deweloperów, tak nie mają też prawa zbierania pieniędzy na przyszłe inwestycje poprzez inwestowanie w akcje i obligacje. To bowiem może prowadzić do utraty środków finansowych zamiast do ich pomnożenia, a w efekcie do narażenia członków spółdzielni na straty.

Dla takich instytucji przeznaczone są na przykład lokaty oferowane w ramach bankowości korporacyjnej. Mogą też skorzystać z innych propozycji, ale pod warunkiem, że ich zasadą jest pomnażanie pieniędzy w sposób bardzo ostrożny i bez obawy naruszenia zgromadzonego majątku na szwank. Trzeba też zaznaczyć, że zasady inwestowania mogą się różnić zależnie od specyfiki statutowej każdej z instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Bogusław Półtorak, główny ekonomista Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Okiem eksperta: Niektórym podmiotom prawo nakazuje szczególną ostrożność