Okiem eksperta: Prywatyzacja PZU to dobra robota

Krzysztof Rybiński, kierownik działu strategii ekonomicznej Ernst & Young
opublikowano: 14-06-2010, 00:00

To dobrze, że Polacy masowo biorą udział w ofertach publicznych, dzięki czemu postępuje proces edukacji i oswajania się z rynkiem kapitałowym. Byłoby jednak niedobrze, gdyby przeciętny Kowalski nabrał przekonania, że na dużych "rządowych" transakcjach IPO można tylko zarobić po 1000 zł na głowę. Giełda to wzrosty i spadki i trzeba być na to przygotowanym.

Z pewnością oferta PZU przyczyni się do rozwoju polskiej giełdy, która ma szansę stać się wiodącym rynkiem w regionie, z czasem być może nawet przejmie giełdę w Wiedniu, ale do tego potrzebna jest prywatyzacja GPW. Tak czy inaczej gratulacje należą się ministrowi Aleksandrowi Gradowi i jego zespołowi, prezesowi PZU Andrzejowi Klesykowi, a także Ludwikowi Sobolewskiemu, prezesowi GPW, i Stanisławowi Kluzie, przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego, za ekspresowe procedowanie wniosku PZU. Kawał dobrej roboty.

Tauron jest mniej rozpoznawalną marką niż PZU, ale skoro Kowalski mógł zarobić na ofercie PZU, to może go to zachęcić do udziału w ofercie Tauronu. Akcji w transzy indywidualnych inwestorów bez redukcji wystarczy dla ponad 100 tysięcy inwestorów, ale Tauron oferuje rabaty za cenę prądu dla klientów, którzy przez rok nie sprzedadzą akcji, co może wygenerować dodatkowy popyt na akcje.

Oferta Tauronu będzie dużym wydarzeniem na europejskim rynku kapitałowym i umocni wizerunek Polski jako kraju, który świetnie radzi sobie w trudnych czasach. Pamiętajmy też, że spółki energetyczne będą potrzebowały finansowania przekraczającego 100 mld złotych na inwestycje w infrastrukturę energetyczną, żeby w Polsce nie zabrakło prądu. Oferty publiczne mogą być jednym z kanałów pozyskiwania tego kapitału.

Krzysztof Rybiński

kierownik działu strategii ekonomicznej Ernst Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rybiński, kierownik działu strategii ekonomicznej Ernst & Young

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Okiem eksperta: Prywatyzacja PZU to dobra robota