Okiem eksperta: Warto rozłożyć środki na lokacie i w funduszu inwestycyjnym

Mirosław Kuk, Bank Pekao
opublikowano: 29-10-2010, 10:34

Średnia stopa zwrotu polskich funduszy pieniężnych za ostatnie 12 miesięcy wyniosła nieco ponad 5 proc., a średnia z ostatnich trzech lat — ponad 14,6 proc.

Zobacz więcej

Zarządzanie finansami może przypominać grę w szachy.

To wyniki powyżej stopy inflacji, czyli pieniądze lokowane w funduszach nie traciły na wartości. Rozważając wybór: lokata czy fundusz, warto się posiłkować wskaźnikiem inflacji i ocenić zyskowność obu instrumentów. Ale nie tylko to się liczy.

Lokaty terminowe mają tę zaletę, że dostęp do pieniędzy jest szybszy niż w przypadku funduszy pieniężnych, w których należy wziąć pod uwagę dzień, dwa opóźnienia na konwersję. Ale przedwczesne zerwanie lokaty może się wiązać z utratą części zysków.

Warto też pamiętać o perspektywie wyższych stóp procentowych — w przeciwieństwie do lokat o stałym oprocentowaniu fundusze są wrażliwe na zmianę polityki pieniężnej, a co za tym idzie — mogą zaoferować dodatkowy zysk. Odwrotnie, gdy spodziewane są obniżki stóp procentowych.

Wydaje się, że optymalnym wyjściem jest rozłożenie nadwyżki finansowej na lokatę, na której środki są szybciej dostępne, a oprocentowanie stałe, bardziej przewidywalne, oraz na fundusze pieniężne o potencjalnie nieco wyższych stopach zwrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Kuk, Bank Pekao

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu