Okiem ekspertów

JAG
opublikowano: 28-05-2014, 00:00

17 proc. - o tyle spadł w I kwartale łączny zysk operacyjny spółek z WIG30.

Sektor IT zawiódł najbardziej

Zobacz więcej

Wyniki polskich spółek za pierwszy kwartał były zaskakująco słabe. PKB szybko rósł, gospodarka się rozpędzała, a spółki… A spółkom w niemal każdej branży coś przeszkadzało - mówi Adam Łukojć, zarządzający Skarbca TFI

ADAM ŁUKOJĆ, zarządzający funduszami Skarbca TFI

Wyniki polskich spółek za pierwszy kwartał były zaskakująco słabe. PKB szybko rósł, gospodarka się rozpędzała, a spółki… A spółkom w niemal każdej branży coś przeszkadzało: niektórym bankom skurczyła się marża odsetkowa po ostatnich obniżkach stóp procentowych, surowce taniały, zmniejszając przychody spółek wydobywczych, handel detaliczny nie skorzystał na Wielkanocy (która wypadła w drugim kwartale, a nie w pierwszym, jak rok temu). Jakby tego było mało, problemy Rosji i Ukrainy wpłynęły negatywnie zarówno na wyniki finansowe, jak i na perspektywy rozwoju wielu spośród tych spółek, które mają ambicje zagraniczne.

Moim zdaniem, najbardziej zaskakujące jest pogorszenie wyników w polskich spółkach z sektora IT. Branża technologiczna powinna korzystać na wzroście gospodarczym: powinna być relatywnie elastyczna (nie ma tu ani jednej spółki kontrolowanej przez skarb państwa), powinna korzystać z przewag, które ma w konkurencji z zachodnimi spółkami (niższe koszty pracy), powinna… Tymczasem zysk netto tego sektora spadł o około 10 proc. r/r w I kwartale.

Ciekawe jest porównanie wyników dużych, średnich i małych przedsiębiorstw. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r., łączny zysk netto spółek wchodzących w skład WIG30 spadł o 30 proc., a tych z indeksu WIG250 — o 12 proc. W tym samym czasie spółki z indeksu WIG50 poprawiły swój wynik finansowy o 31 proc. Niemcy chwalą się swoim Mittelstand, czyżbyśmy w Polsce natomiast mieli coraz więcej powodów do dumy z naszych średnich spółek?

Rozczarowań nie brakowało

ŁUKASZ MARACH, członek zarządu Caspar TFI

Sezon okazał się raczej rozczarowujący z punktu widzenia wyników firm notowanych na giełdzie. Wśród spółek przemysłowych negatywnie zaskoczyły KGHM, JSW oraz spółki chemiczne. Wśród mniejszych przedsiębiorstw dobre wyniki zaprezentowały natomiast m.in. Comarch, Forte i Monnari. Dystrybutorzy leków zaliczyli kwartał słabszych wyników głównie z powodu presji na marże wynikającej z nowych regulacji. Sektor bankowy zaraportował wyniki zbliżone do ubiegłorocznych, z nielicznymi wyjątkami, jak Alior i mBank, których zysk netto wzrósł. Zagregowany zysk operacyjny dla spółek z WIG30 spadł o 17 proc. r/r w pierwszym kwartale, wynik netto obniżył się o 15 proc. r/r. Nadzieją na lepsze rezultaty finansowe pozostaje przyspieszające PKB, które powinno przełożyć się pozytywnie na wyniki spółek w kolejnych kwartałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy