Okiem praktyka: Łańcuch dostaw nie zrywa się tak łatwo

MIB
opublikowano: 08-06-2011, 00:00

Piotr Sukiennik

dyrektor generalny FM Logistic w Polsce

Do zerwania łańcucha dostaw dochodzi niezwykle rzadko. Firmy mają wiele możliwości, aby w razie potrzeby uruchomić dostawy towaru z innego miejsca czy innymi kanałami. Operatorzy logistyczni, budując łańcuch dostaw, mają w teorii wiele planów zapasowych. Straty dla producentów czy firm handlowych najczęściej powstają, gdy na półkach brakuje towaru, ale to zagrożenie jest stosunkowo niewielkie — zerwanie łańcucha dostaw musiałoby trwać dłużej niż okres zarządzania zapasami na półce, a to jest mało prawdopodobne.

W mojej ocenie jedynym sensownym i możliwie skutecznym działaniem prewencyjnym jest wybór odpowiedniej lokalizacji na zbudowanie platformy logistycznej, magazynu czy zakładu produkcyjnego. Przy wyborze takiej lokalizacji kluczową rolę odgrywa oczywiście infrastruktura drogowa, ale nikt nie zbuduje przecież swojej platformy np. na terenach zalewowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Okiem praktyka: Łańcuch dostaw nie zrywa się tak łatwo