Okno przyszłości

Wojciech Chmielarz
19-06-2007, 00:00

Za kilkanaście lat okna dalej będą wyglądały jak okna, ale nowe technologie zmienią ich właściwości i możliwości.

Za kilkanaście lat okna dalej będą wyglądały jak okna, ale nowe technologie zmienią ich właściwości i możliwości.

Okna przyszłości mają być sterowane falami radiowymi, ekonomiczne i supernowoczesne. Projektanci skupiają się na tym, żeby jak najbardziej oszczędzały energię. Metod jest wiele, a problem sprowadza się do tego, jak sprawić, żeby w lecie było w budynku chłodno (mniejsze koszty klimatyzacji), a w zimie ciepło (mniejsze koszty ogrzewania).

Inteligentne szkło

W nowoczesnych oknach szkło ma zmieniać swoją barwę z przezroczystej na ciemną. Dzięki temu mniej światła słonecznego ma się dostawać do budynku. Bę- dzie więc chłodniej. Ma to zmniejszyć koszt klimatyzacji, a przy okazji ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Zmianę barwy mogą wywoływać np.: elektryczność, wzrost temperatury lub większe natężenie światła słonecznego. To rozwiązanie może też znaleźć zastosowanie w szybach samochodowych. Dzięki przyciemnianym szkłom kie-rowcy nie będą oślepiani na drodze.

Więcej ciepła

W zimne miesiące nawet do 30 proc. ciepła ucieka przez okna. Projektanci chcą temu zapobiec, m.in. przez wypełnianie przestrzeni między szybami specjalną mieszanką kryptonu i helu, która lepiej izoluje niż powietrze. Istnieją również technolo- gie, dzięki którym ciepło wpuszczane jest do środka, ale specjalna powłoka nie wypuszcza ich na zewnątrz. Otwierać i zamykać będzie je można za pomocą zwykłego pilota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Okno przyszłości