Okun: po wyborach w USA sytuacja może się pogorszyć

opublikowano: 03-09-2018, 11:51

Zwycięstwo Demokratów w wyborach do Izby Reprezentantów 6 listopada może oznaczać, że administracja Donalda Trumpa straci skuteczność, a wówczas sytuacja dotycząca relacji handlowych pogorszy się, a nie poprawi, uważa ekspert ds. handlu Steven Okun.

 - Wybory uzupełniające niczego nie zmienią. Jeśli cokolwiek, to sytuacja raczej pogorszy się po nich – powiedział w CNBC Okun, doradca McLarty Associates, a także członek władz Amerykańskiej Izby Handlowej w Singapurze.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wiele prognoz zapowiada przejecie przez Demokratów kontroli nad Izbą Reprezentantów. Według Okuna, zapowiada to powolny postęp w realizacji planów Donalda Trumpa.

- Oni nie zatwierdzą niczego, czego będzie chciał prezydent. Będą stale prowadzić dochodzenia w jego sprawie i całej jego administracji – powiedział.

Okun uważa, że rząd USA nie będzie w stanie niczego zrealizować do końca. Przypomniał sytuację z 1994 roku, kiedy to Republikanie przejęli kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem po wyborach uzupełniających, co doprowadziło niemal do paraliżu prac rządu. 

- Prezydent wciąż będzie miał jakąś władzę nad handlem, będzie mógł nałożyć cła na części zamienne aut jeśli będzie chciał, będzie mógł uderzyć w Chiny cłem na import wartości 200 mld USD, a następnie na kolejne 200 mld USD. Dlatego uważam, że w relacjach handlowych będzie gorzej, a nie lepiej, po wyborach uzupełniających – stwierdził Okun.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu