Olejniczak: nie ma żadnych nowych uzgodnień w sprawie zezwolenia mleczarniom na eksport do Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-01-2005, 16:01

Nie ma żadnych nowych uzgodnień w sprawie decyzji przyznającej polskim zakładom mleczarskim pozwolenia na eksport produkcji na rosyjski rynek - powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, który spotkał się w piątek wieczorem z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem podczas targów Gruene Woche w Berlinie.

Nie ma żadnych nowych uzgodnień w sprawie decyzji przyznającej polskim zakładom mleczarskim pozwolenia na eksport produkcji na rosyjski rynek - powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, który spotkał się w piątek wieczorem z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem podczas targów Gruene Woche w Berlinie.

Minister poinformował, że Gordiejew tłumaczył, że Rosja "zmienia procedury przyznawania certyfikatów i będą robić wszystko by jak najszybciej te pozwolenie były". Dodał, że nie padły natomiast żadne konkretne obietnice. Olejniczak zaznaczył, że spotkanie przebiegło w przyjaznej  i miłej atmosferze.

Wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk wyjaśnił w piątek  podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że nawiązanie współpracy ze służbami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi Rosji jest trudne i na razie nie przynosi rezultatów. Dodał, że trudności prawdopodobnie są spowodowane względami politycznymi w relacjach pomiędzy Polską a Rosją.

Dodał, że jedyną firmą, która może obecnie eksportować produkty mleczarskie do Rosji jest spółka Danone. W zakładach tych przebywa na stałe rosyjski rezydent służb weterynaryjnych, który nadzoruje wysyłaną produkcję. Danone jest jednym z największych producentów wyrobów mlecznych w Polsce, ok. 20 proc. produkcji spółka eksportuje do Rosji.

Pilarczyk ponadto poinformował posłów, że Polska zamierza przedstawić problem utrudnień w eksporcie polskich produktów do Rosji w przyszłym tygodniu na forum Komisji Europejskiej i   prosić by KE podjęła stosowne działania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Olejniczak: nie ma żadnych nowych uzgodnień w sprawie zezwolenia mleczarniom na eksport do Rosji