Olejniczak podsumował swoją pracę w resorcie rolnictwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 15:35

Przez ostatnie dwa lata dzięki dobrej współpracy z resortami udało się bardzo dużo zrobić dla rolnictwa. Najważniejsze było wypłacenie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu ustępujący minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Przez ostatnie dwa lata dzięki dobrej współpracy z resortami udało się bardzo dużo zrobić dla rolnictwa. Najważniejsze było wypłacenie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu ustępujący minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    "Podpisałem 569 rozporządzeń, w tym 300 zaległych" - powiedział Olejniczak, podsumowując swoją pracę w resorcie rolnictwa. W tym czasie podpisane zostały 64 rozporządzenia Rady Ministrów i 8 rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów.

    Minister Olejniczak przypomniał, że za 2004 r. dopłaty bezpośrednie otrzymało 1 mln 385 tys. rolników na łączną kwotę 7,7 mld zł. W tym roku wnioski o dopłaty złożyło już 1 mln 479 rolników, czyli o prawie 100 tys. więcej niż przed rokiem.

    Olejniczak podkreślił, że w ostatnich dwóch latach znacznie wzrósł eksport polskiej żywności, głównie do UE, ale także do Rosji. O ile w 2002 roku mieliśmy ujemne saldo handlu artykułami rolno-spożywczymi w wysokości 337 mln euro, to w 2004 roku saldo było dodatnie i wynosiło 853 mln euro.

    Wstąpienie Polski do Unii zmobilizowało zakłady przetwórcze do dostosowania produkcji do wymogów unijnych. O ile przed majem 2004 roku 200 zakładów przetwórczych miało pozwolenie na handel na jednolitym rynku, to obecnie takie uprawnienia ma 1700 zakładów - powiedział minister.

    Jego zdaniem, do sukcesów można także zaliczyć pełne wykorzystanie środków w ramach programu Sapard, a także uchwalenie długo oczekiwanej ustawy o doradztwie rolniczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane