Olejniczak: Tusk powinien w USA rozmawiać o wizach i gospodarce

PAP
opublikowano: 10-03-2008, 15:43

Zdaniem polityka LiD, szefa SLD Wojciecha Olejniczaka, składający wizytę w USA premier Donald Tusk powinien rozmawiać z  amerykańskimi politykami o kwestii wiz i sprawach gospodarczych, a nie o tarczy antyrakietowej.

"Przeciw tarczy jest nie tylko Rosja, ale także Niemcy, Austria i Hiszpania, jest także duży sprzeciw społeczny w Czechach. Polska powinna te głosy brać pod uwagę. Nie ma żadnych przesłanek, że tarcza zwiększy poczucie bezpieczeństwa naszego kraju" - powiedział Olejniczak na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

Jego zdaniem politykę, jaką prowadzi premier Tusk w sprawie tarczy antyrakietowej, można nazwać "sondażową, czyli: i chciałabym, i boję się".

Olejniczak powiedział, że oczekuje, iż premier będzie stanowczo rozmawiał w USA o zniesieniu wiz dla Polaków.

Jak mówił, skoro system wizowy będzie zawieszony dla Czechów, Słowaków i Estończyków, to nie widzi sensu, żeby "Polska, w ramach UE, była izolowana przez Stany Zjednoczone".

Szef SLD dodał, że kiedy polityka wizowała obejmowała inne kraje UE, to można było ze strony USA dopatrywać się myślenia pragmatycznego.

"(Jednak) w przypadku, gdy jedne kraje otrzymują ten przywilej (ruchu bezwizowego), to budzi protest. Tu chodzi o poczucie naszej godności, poczucie że jesteśmy tak samo traktowani jak inni" - powiedział Olejniczak.

Stwierdził też, że obrót handlowy z USA jest na poziomie naszego obrotu ze Słowacją. "Dlatego warto rozmawiać o problemach gospodarczych z partnerami w USA" - dodał.

Zapytany o sprawę ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego Olejniczak odparł, że klub LiD ją poprze. Sejm w tym tygodniu ma zająć się projektem ustawy o wyrażeniu przez parlament zgody na ratyfikację przez prezydenta Traktatu z Lizbony.

"Jesteśmy przeciwni całej rozróbie, którą próbuje robić teraz PiS. Rozumiem poważny kryzys w PiS, ale to nie jest powód, aby niszczyć proces integracji Polski z UE" - powiedział Olejniczak.

Klub PiS ma zgłosić poprawki do projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, ale niektórzy posłowie PiS już zapowiadali, że zagłosują przeciw ratyfikacji Traktatu.

Olejniczak powiedział, że ma nadzieję, iż "PiS nie będzie w stanie zgromadzić mniejszości blokującej w sprawie Traktatu". "Widać, że wewnątrz PiS jest wielu przeciwników UE, oni są reprezentowani przez posła Macierewicza i innych zwolenników Radia Maryja. Można stwierdzić, że serce PiS bije dziś w Toruniu, serce PiS-u to ojciec dyrektor Rydzykö ľ powiedział szef klubu LiD.

Dodał, że zamieszanie wokół Traktatu Lizbońskiego wywołane przez PiS pokazuje äobłudę jaką kierował się Jarosław Kaczyński kiedy mówił, że poprze Traktat i zmusił tym samym Tuska, aby nie podpisał się pod Kartą Praw Podstawowychö.

"Teraz Jarosław Kaczyński ma problemy z przekonaniem osób w swojej partii. To pokazuje, że polityka europejska PiS była polityką fasadową" - stwierdził Olejniczak.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Olejniczak: Tusk powinien w USA rozmawiać o wizach i gospodarce