Olga Tokarczuk i tłumaczka z nominacją do Bookera

  • DI
opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Olga Tokarczuk i tłumaczka Antonia Lloyd-Jones otrzymały nominację do międzynarodowej nagrody literackiej Man Booker za brytyjską wersję książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Na liście znalazło się 13 publikacji, w dziewięciu językach przez autorów z 12 państw. Zwycięzca zostanie ogłoszony 21 maja w Londynie. Nagroda jest przyznawana książce, która w ciągu ostatniego roku została przetłumaczona na język angielski i opublikowana w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Autor i tłumacz są równorzędni: otrzymują do podziału nagrodę w wysokości 50 tys. GBP. W ubiegłym roku Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Bookera za „Biegunów” (ang. "Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft. Odbierając ją podczas ceremonii w Muzeum Wiktorii i Alberta, podkreśliła, że choć jest pierwszą Polką, nagrodzoną Bookerem, to „nie wierzy w literaturę narodową; traktuje ją jako żywe stworzenie, które pojawia się w jednym języku, a potem może być przełożona do innego, co jest kolejnym cudem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu