Oliwa z oliwek w końcu stanieje

AR, Bloomberg
opublikowano: 13-11-2017, 13:56
aktualizacja: 13-11-2017, 13:59

Wysokie ceny oliwy z oliwek to już przeszłość, uważają dostawcy. Niedługo ceny mają pójść w dół, a portfele konsumentów "odetchną" - pisze Bloomberg.

Deoleo, największy na świecie dostawca oliwy  z oliwek, spodziewa się, że większa globalna produkcja oliwy z oliwek w sezonie 2017/2018 spowoduje spadek cen. To z kolei zwiększy sprzedaż. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

- Rynek dostanie w końcu powiew świeżości - mówi Pierluigi Tosato, główny dyrektor wykonawczy w Deoleo. 

W całym regionie śródziemnomorskim rośnie powierzchnia upraw oliwek. Zdaniem eksperta w najbliższym czasie produkcja popularnego dodatku do sałatek (i nie tylko) może wzrosnąć nawet o 12 proc., i to pomimo, że ważny gracz na rynku - Hiszpania - trzeci rok z rzędu zmaga się z suszą.

Od kilku lat ceny oliwy z oliwek są stabilne, ale utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. W jednym z hiszpańskich miasteczek Jaén za oliwę extra-virgin płaci się ok. 3 EUR, ale jeszcze w 2014 r. cena wynosiła ok. 2 EUR - wynika z danych Komisji Europejskiej. Pierluigi Tosato narzeka, że z powodu wysokich cen konsumenci i restauratorzy zamienią dziś oliwę z oliwek na tańszy surowiec. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Oliwa z oliwek w końcu stanieje