Olszewski: w Warszawie odpady będą odbierane normalnie

PAP, DI
opublikowano: 28-11-2018, 15:33

W stolicy odpady od mieszkańców będą odbierane na bieżąco, nie grozi nam - jak sugeruje minister środowiska - drugi Neapol - zapewnił w rozmowie z PAP wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Zobacz więcej

Fot. Arkadiusz Ziółek

Puls Biznesu pisał miesiąc temu o grożącym kryzysie śmieciowym w Warszawie w artykule "Śmierdząca afera wisi nad Warszawą".

W środę szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk przestrzegał, że jeżeli Warszawa nie wprowadzi od nowego roku nowego sytemu zbiórki odpadów, może jej grozić "paraliż śmieciowy, drugi Neapol".

Chodzi o obowiązujące od 1 lipca 2017 roku rozporządzenie ministra środowiska dot. standardów zbiórki odpadów selektywnych w podziale na pięć frakcji. W stolicy zbieranie śmieci opiera się na trzech frakcjach: suchej segregowanej, mokrej i szkle.

Wiceprezydent Warszawy poinformował, że 4 grudnia otwarte będą oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu śmieciowym. Pierwsze postepowanie było oprotestowane przez firmy. Po decyzji KIO termin otwarcia ofert został przesunięty.

Olszewski wyjaśnił, że nowy system selektywnej zbiórki formalnie zacznie funkcjonować na terenie całej stolicy od 1 stycznia 2019 roku.

"Na razie czekamy na otwarcie ofert. Następnie będziemy rozmawiać z firmami, jak racjonalnie rozłożyć go w czasie. Dla nas najważniejsze jest zapewnienie odbioru odpadów od mieszkańców i dziwi nas straszenie Neapolem, że śmieci będą leżeć na ulicach. Wcześniej też straszono mieszkańców i nic takiego się nie działo. Mimo +szczerych+ intencji ze strony ministra, że chciałby, żeby był w Warszawie Neapol, to do tego nie dopuścimy. Nie będzie też Sofii ani Budapesztu" - powiedział Olszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu