Partnerem sekcji jest TAURON

Olsztyn otwiera farmę fotowoltaiczną za 1 mln zł

aktualizacja: 16-06-2017, 12:08

Ma produkować 100 MWh energii elektrycznej ze słońca - nowa farma fotowoltaiczna w Olsztynie powstała za prawie 1 mln zł, z czego większość pokryły środki unijne.

- Nowo otwartą farmę fotowoltaiczną traktuję jako swego rodzaju eksperyment i zachętę do wdrażania tego typu rozwiązań w innych obiektach komunalnych - komentuje na swoim blogu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0 Public Domain

Budowa instalacji przy ul. Oficerskiej rozpoczęła się w lutym. Dzięki niej miasto ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Panele powstały na potrzeby miejskich wodociągów, czyli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i - co podkreśla prezydent miasta - z inicjatywy tego przedsiębiorstwa. Zajmują prawie 0,3 ha.

Koszt inwestycji to blisko 1 mln zł, podaje Grzymowicz (choć wcześniej szacowany był na 800 tys. zł). Większość (ponad 70 proc.) sfinansowała dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” na lata 2014-2020.

- Mam nadzieję, że to rozwiązanie i doświadczenia z niego płynące pokażą, iż można i warto w takie rozwiązania inwestować oraz szukać na nie finansowania, albowiem nie jest to chwilowy kaprys, ale wymóg naszych czasów - napisał Grzymowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Olsztyn otwiera farmę fotowoltaiczną za 1 mln zł