Omikron nie tak straszny?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 06-12-2021, 10:35

Choć końcówka ubiegłego tygodnia minęła pod znakiem wyprzedaży rynkowej, a technologiczny Nasdaq stracił aż 1.7%. Nowy tydzień przynosi poprawę sentymentu, a notowania kontraktów terminowych odbijają. Na początku handlu w Europie niemiecki Dax ponownie rusza w kierunku 15300 pkt., pozostając w dość szerokiej konsolidacji pomiędzy 15000, a 15500 pkt.

Mieszane piątkowe dane z rynku pracy nie zmieniły wiele, jeśli chodzi o oczekiwania związane z tempem normalizacji polityki monetarnej w USA. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zwiększyło się w listopadzie o 210 tys. wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 550 tys. Stopa bezrobocia okazała się jednak niższa od prognoz i wyniosła 4.2% wobec 4.6% przed miesiącem i mediany na poziomie 4.5%. O ile dane z rynku pracy nie daje jednoznacznego obrazu, to jednak raport ISM dla sektora usługowego nie pozostawia wątpliwości gdzie znajduje się amerykańska gospodarka. Wzrósł on nieoczekiwanie do 69.1 pkt. z 66.7 pkt. odnotowanych w październiku i mediany prognoz na poziomie 65.0 pkt. Wskazuje to na przyspieszenie tempa poprawy koniunktury i potwierdza, że niski poziom zatrudnienia w listopadzie nie był spowodowany poziomem koniunktury, a ograniczoną podażą pracy. Fed zatem nie powinien mieć większych wątpliwości, przy podejmowaniu decyzji o szybszym ograniczeniu skupu aktywów podczas grudniowego posiedzenia. W tym tygodniu w kalendarium najważniejszy będzie listopadowy odczyt inflacji w USA, po którym rynek spodziewa się wzrostu dynamiki cen do 6.7% z 6.2% r/r odnotowanych w październiku.

Na froncie walki z pandemią warty odnotowania jest brak wzrostu osób hospitalizowanych w RPA skąd zaczął rozprzestrzeniać się Omikron, co sugeruje, że może nie być on tak groźny jak się obawiano i wpisuje się w scenariusz podkupowania dołków.

Na rynku walutowym niewiele się dzieje, a kurs EURUSD pozostaje blisko 1.13. Po zejściu walut surowcowych na nowe minima w piątek, wraz ze wzrostem awersji do ryzyka dziś odbijają one na wartości. AUDa dodatkowo wspierają doniesienia o obniżce stopy rezerw obowiązkowych w Chinach w celu wsparcia gospodarki. Jutro jednak zakończy się posiedzenie RBA, które w przypadku utrzymania gołębiej retoryki przez tamtejszych bankierów centralnych, może jeszcze zaciążyć notowaniom dolara australijskiego. Nadziej na łagodny przebieg zakażenia Omikronem, osłabiają bezpieczne przystanie jak franka czy jena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane