One nie zasłużyły na taką przecenę

Marek Wierciszewski
opublikowano: 16-08-2011, 00:00

Ostatnia gwałtowna wyprzedaż akcji może być okazją do zakupów, przekonują analitycy.

Analitycy wyłonili 16 perełek, których akcje zbyt mocno przeceniono na GPW

Ostatnia gwałtowna wyprzedaż akcji może być okazją do zakupów, przekonują analitycy.

Od początku sierpnia akcje przeciętnej spółki notowanej na GPW przeceniono o blisko 16 proc., a wskaźnik blue chipów WIG20 spadł o 14 proc. Porównywalną skalę przeceny zanotowano w całej Europie. Londyński FTSE100 zanurkował o 9 proc., paryski CAC40 spadł o 14 proc., a frankfurcki DAX załamał się o 17 proc.

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy tak mocna przecena to już okazja do zakupów, czy wręcz przeciwnie —dopiero pierwsza odsłona bessy? Warto jednak pamiętać, że nawet w czasach dekoniunktury na rynku jest dużo spółek, które mają szansę suchą stopą przejść przez spowolnienie gospodarcze. O ich wytypowanie poprosiliśmy analityków, którzy na co dzień zajmują się analizą fundamentalną, czyli wartość spółek mierzą przede wszystkim wynikami finansowymi, perspektywami czy sytuacją w branży.

Atrakcyjna spożywka

Specjaliści z krajowych biur maklerskich postawili zwłaszcza na mocno przecenione w ostatnich tygodniach tzw. small capy. Najwięcej atrakcyjnych spółek to przedstawiciele branży spożywczej. Aż dwóch analityków wskazało producenta słodyczy Mieszko. Wawel znalazł uznanie Krzysztofa Borowskiego z KBC Securities.

— Rynek szeroko rozumianych przekąsek to dynamicznie rosnąca branża. Spółki są dobrze zarządzane, a wyceny po ostatniej przecenie są atrakcyjne — ocenia Marcin Materna, szef działu analiz w DM Millennium.

Jak dodaje Krzysztof Borowski, tendencje na rynkach sprzyjają spółkom produkcyjnym.

— Przy ostatnich spadkach w sektorze finansowym inwestorzy niedługo zaczną się zastanawiać, które spółki realnie coś produkują. Właśnie one będą cieszyły się zainteresowaniem — twierdzi specjalista KBC Securities.

Płynność zachęca

Jednak także wśród instytucji finansowych eksperci dostrzegli okazje inwestycyjne. Sobiesław Kozłowski, dyrektor biura analiz w Domu Maklerskim Banku BPS, wskazał na PZU. Argumentami przemawiającymi na korzyść narodowego ubezpieczyciela są wysoka płynność, sowite dywidendy oraz stabilne wyniki finansowe.

Jak podkreśla Marcin Materna, podobne zalety charakteryzują PKO BP. Według eksperta DM Millennium, to niejedyny przedstawiciel krajowych blue chipów i mid capów, przed którym rysują się dobre perspektywy. Równie atrakcyjnymi propozycjami są Kęty, Bogdanka, a spośród giełdowych tuzów — TP.

Niskie wyceny

Na spółki uzależnione od kondycji konsumenta wskazało dwóch analityków. To Cinema City oraz odzieżowy Redan.

— Rozwojowi należącej do grupy Redan sieci dyskontów odzieżowych Textilmarket będzie sprzyjało ewentualne spowolnienie gospodarcze w Polsce — ocenia Sobiesław Kozłowski.

— Obecne pułapy cenowe mogą być dobrą okazją do zakupu akcji Cinema City — dodaje Maciej Bobrowski, dyrektor w Domu Maklerskim BDM.

Budowlanka i medycyna

Mimo giełdowej dekoniunktury w branży dwóch ekspertów postawiło na budowlano-deweloperski Mirbud.

— Według prognozy zarządu, wskaźnik cena/zysk na koniec roku wyniesie jedynie 4,3 — zauważa Łukasz Rosiński, po. Dyrektora Departamentu Corporate Finance DM AmerBrokers.

Krzysztof Borowski zwraca uwagę na spółki z branży medycznej: PZ Cormay oraz Genomed notowany na rynku NewConnect. Jak podkreśla analityk, sektor, w którym działają wymienione spółki, jest odporny nawet na ewentualną recesję na świecie.

Liczby dnia

14%

O tyle spadł od początku sierpnia WIG20.

10-15%

O tyle do końca roku odbije się WIG20 według Piotra Bujaka, ekonomisty Raiffeisen Bank Polska.

9%

O tyle spadł od początku sierpnia amerykański SP 500.

10-20%

O tyle do końca roku odbije się SP 500 według Piotra Bujaka, ekonomisty Raiffeisen Bank Polska.

Dobre strony spowolnienia

Leszek Auda

dyrektor inwestycyjny AXA TFI

Z oświadczenia Fedu jak również z danych napływających na rynek można wnioskować, że tempo wzrostu gospodarczego w USA osłabia się i raczej pozostanie na niższym poziomie, niż mogłoby to wynikać z historii kilku ostatnich cykli koniunkturalnych. Słaby wzrost gospodarczy w USA przeniesie się również na osłabienie wzrostu na innych rynkach.

Nie wszystko w niższym tempie wzrostu gospodarczego będzie złe, oczywiście jeśli nie wejdziemy w kolejną recesję. Do pozytywów mam nadzieję będziemy mogli zaliczyć niższe ceny surowców oraz niższą inflację. Dla przedsiębiorstw, które mogą inwestować w dobre projekty, pozytywne będzie utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie.

Perspektywa niższego wzrostu gospodarczego oznacza jednak konieczność zrewidowania wycen spółek, szczególnie w tych przypadkach, gdzie inwestorzy zakładali zbyt optymistyczne scenariusze rozwoju.

Jak zwykle w okresach paniki rynkowej inwestorzy przestają rozróżniać między spółkami przewartościowanymi i niedowartościowanymi. Jestem jednak przekonany, że w dłuższej perspektywie i przy uspokojeniu nastrojów te spółki, które dadzą sobie radę w trudniejszych warunkach, zostaną też docenione przez inwestorów.

Wyprzedaż to okazja do kupna akcji

Piotr Bujak

ekonomista Raiffeisen Bank Polska

Choć na rynku panuje olbrzymia niepewność, a zawirowania najprawdopodobniej potrwają jeszcze parę lat, to naszym zdaniem ostatnia przecena była nadmierna w stosunku do fundamentów. Wskaźniki cena/zysk są atrakcyjne, a charakter wyprzedaży był emocjonalny.

Nie sądzimy, by obecnie mogło dojść do powtórki z kryzysu finansowego sprzed trzech lat. Sektor bankowy jest przygotowany płynnościowo na zawirowania, a banki centralne są bogatsze o doświadczenia z 2008 i 2009 r. Są gotowe, by w razie problemów interweniować na rynkach, a to zmniejsza ryzyko zamrożenia kredytu.

Indeksy polskie i światowe

powinny zakończyć rok po-

wyżej obecnych wartości. Po-

tencjał wzrostowy WIG20 sza-

cujemy na 10-15 proc. Tyle sa-

mo powinien zwyżkować nie-

miecki DAX, a amerykański

SP 500 w najlepszym wypad-

ku może zyskać do 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy