Oni mogą błysnąć w tym sezonie

Kamil Zatoński
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

Wybraliśmy 9 spółek, których wyniki — zdaniem analityków — mogą być ciepło przyjęte przez inwestorów

Choć apogeum sezonu wyników dopiero za ponad miesiąc (większość emitentów opublikuje raporty dopiero 31 sierpnia), to analitycy kilku biur maklerskich przygotowali już prognozy dla kilkudziesięciu spółek giełdowych. Przejrzeliśmy opracowania w poszukiwaniu perełek — firm spoza WIG20, które w opinii specjalistów wyróżnią się poprawą lub solidnością wyników finansowych.

Według analityków DI BRE Banku, bardzo dobre wyniki z drugiego kwartału powinny przedstawić AB, LW Bogdanka, Mostostal Warszawa i WSiP. W przypadku dystrybutora sprzętu IT podobnie do I kwartału tego roku powinny się do tego przyczynić osiągnięcia czeskiej spółki zależnej ATC. Umacnia ona pozycję na tamtejszym rynku, co powinno przełożyć się na wzrost przychodów całej grupy, a także na wzrost marż. W sumie spółka ma zarobić na czysto 2 mln zł. Zarząd spółki — przynajmniej dwa miesiące temu — był bardziej ostrożny. Andrzej Przybyło na łamach "PB" zapowiadał, że z powodu sezonowości wynik w zakończonym niedawno kwartale może być bliski zeru.

Wyższe przychody i marże to również przyczyna spodziewanych bardzo dobrych wyników WSiP. Czy po ich publikacji rynek przypomni sobie o spółce? Kurs odrobił już większość strat z okresu bessy, dlatego na entuzjastyczną reakcję trudno liczyć.

Inaczej może być z Bogdanką, którą inwestorzy bardzo ciepło przywitali na warszawskiej giełdzie. Według prognoz DI BRE, w drugim kwartale firma zarobiła na czysto prawie 75 mln zł. To ponad połowa całorocznej prognozy zarządu (144 mln zł). Ta, sporządzona przez analityków, jest o 20 proc. wyższa (172,9 mln zł), dlatego jeśli ich przewidywania odnośnie do drugiego kwartału się sprawdzą, wzrosnąć mogą oczekiwania na podwyższenie przez zarząd szacunków. Skokową poprawą wyników ma się pochwalić Mostostal Warszawa, choć pewien wpływ na to będzie mieć zmiana zasad księgowania przychodów z kontraktów. Nawet jednak bez tego można liczyć na solidne zyski, także dzięki osiągnięciom spółek zależnych — Mostostalu Płock i Remaku.

Specjaliści Ipopemy liczą z kolei na drugi z rzędu bardzo udany kwartał Synthosu i przynajmniej częściowe odwrócenie negatywnych tendencji, obserwowanych od pewnego czasu w wynikach Ciechu. Dla pierwszej firmy sprzymierzeńcem są m.in. nadal korzystne kursy walutowe, w drugiej analitycy oczekują poprawy na poziomie operacyjnym i zmniejszenia kosztów finansowych, m.in. dzięki dodatniej rewaluacji wartości instrumentów pochodnych. Analitycy Ipopemy prognozują też wyraźną poprawę rezultatów LPP (zwłaszcza w porównaniu ze słabym początkiem tego roku), głównie dzięki ograniczeniu przez spółkę kosztów. Podobnego zdania są chyba także inwestorzy, bo od kilku tygodni kurs dynamicznie rośnie (50 proc. w niespełna dwa miesiące).

Tak samo działo się do niedawna z notowaniami Integera.pl (dopiero ostatnie dwie sesje przyniosły korektę), co można wiązać z oczekiwaniem bardzo dobrych wyników z drugiego kwartału. Analitycy DM IDMSA spodziewają się przede wszystkim dużego wzrostu przychodów, spowodowanego większą liczbą dostarczonych listów i paczek. Według specjalistów Millennium DM, skalą poprawy wyników wyróżnić się może Forte, które korzysta na niskich cenach surowców i wysokim kursie euro. W tym przypadku reakcja rynku może być jednak stonowana, bo od lutego kurs spółki wzrósł z 3 do 11 zł.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy