Opcje sprowadził bankowy oligopol

Aleksander Barczewski
29-07-2009, 00:00

Rynek usług bankowych w Polsce na pierwszy rzut oka jest konkurencyjny. Uniemożliwia to postawienie bankom oferującym uciążliwe dla przedsiębiorców warunki umów o opcje walutowe zarzutu indywidualnego nadużywania pozycji dominującej. Jednak zasadne byłoby rozważenie możliwości postawienia takiego zarzutu… zbiorowego.

Warunkiem koniecznym jest istnienie między bankami więzi bądź współzależności o charakterze gospodarczym, umożliwiającym im koordynację działań ze szkodą dla rynku. Wystarczałoby ustalenie, że w ramach oligopolistycznej współzależności banki świadomie dostosowały swoje praktyki rynkowe dla osiągnięcia efektu końcowego w postaci wprowadzenia w błąd przedsiębiorców co do ryzyka i opłacalności umów o opcje niemal w przeddzień załamania się kursu złotego.

Sugestie, iż polski rynek bankowy nosi cechy oligopolu, pojawiały się już wielokrotnie podczas kolejnych fuzji i przejęć, a także w kontekście jednych z najwyższych w Europie marż i opłat. Akcja zawierania umów o opcje nasiliła się w 2008 r., gdy banki odczuwały już pierwsze skutki światowego kryzysu i prognozowały bliskie osłabienie się złotego. Można by dowieść, że ich działanie miało charakter skoordynowany. Minimum takiego współdziałania to zbiorowe zatajenie danych dotyczących ryzyka kursowego. Wystarczyłoby to do postawienia bankom zarzutu kolektywnego nadużywania pozycji dominującej. Uznanie zaś takich praktyk za sprzeczne z ustawą poskutkowałoby uznaniem umów opcyjnych za nieważne z mocy prawa.

Zawiadomienie UOKiK o zbiorowym nadużyciu pozycji dominującej przez banki byłoby dobrym powodem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Już samo w sobie mogłoby to przynieść pokrzywdzonym polskim przedsiębiorcom więcej korzyści niż ostatnie inicjatywy ustawodawcze polityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksander Barczewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Opcje sprowadził bankowy oligopol