OPEC mniej optymistyczny w kwestii popytu na ropę naftową

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 16-03-2022, 10:15

Konflikt zbrojny w Ukrainie oraz stopniowo narzucane na Rosję sankcje rozbudziły obawy dotyczące podaży ropy naftowej (i ogólnie, surowców energetycznych) na świecie – oraz sprawiły, że kraje zachodnie łagodniejszym okiem zaczęły patrzeć na potencjalne złagodzenie obostrzeń związanych z importem ropy z takich państw jak Iran czy Wenezuela.

Powyższe obawy doprowadziły do dynamicznej zwyżki notowań ropy naftowej, którą obserwowaliśmy na początku marca. Jednak po poziomach sprzed tygodnia nie ma już śladu – ceny ropy naftowej w ostatnich dniach spadały, niwelując cały wzrostowy ruch z pierwszych dni bieżącego tygodnia. Wszystko za sprawą sygnalizowanych coraz częściej wątpliwości dotyczących popytu na ropę w 2022 roku.

Wczoraj przed takim scenariuszem ostrzegał kartel OPEC. Organizacja ta opublikowała swój comiesięczny raport dotyczący sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej. OPEC podniósł prognozę światowego popytu na ropę w 2022 roku i ocenił, że tegoroczny wzrost popytu sięgnie 4,15 mln baryłek dziennie, a w III kwartale br. konsumpcja ropy naftowej na świecie przekroczy barierę 100 mln baryłek dziennie po raz pierwszy od 2019 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, jednocześnie kartel wyraził dużo mniejszy optymizm dotyczący globalnego popytu na ropę w kolejnych miesiącach – zwrócił bowiem uwagę na to, że negatywnie na popyt mogą wpłynąć konsekwencje wojny w Ukrainie w postaci wysokich cen paliw, połączone z innymi zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego, takimi jak wyjątkowo wysoka inflacja, podwyżki stóp procentowych na świecie czy kolejne fale pandemii.

O ile więc bieżący rok rozpoczął się na globalnym rynku pełen pozytywnych nastrojów i optymistycznych prognoz gospodarczych, opierających się o wychodzenie poszczególnych państw z pandemii – to obecnie widać, że bardziej uzasadnione są ostrożniejsze scenariusze.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane