OPEC+ może zareagować na uwolnienie rezerw strategicznych

opublikowano: 22-11-2021, 18:37

OPEC+ może skorygować plan zwiększenia wydobycia ropy w grudniu w związku z rozważanym przez niektóre państwa skoordynowanym uwolnieniem części rezerw strategicznych surowca, poinformował na swojej stronie Bloomberg powołując się na anonimowych delegatów na najbliższe spotkanie kartelu.

W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia o rozważaniu uwolnienia rezerw przez USA, Chiny i Japonię. W poniedziałek taki sygnał przyszedł też z Indii. Z inicjatywą wystąpił prezydent USA Joe Biden, który wcześniej nieskutecznie apelował do państw OPEC+ o zwiększenie podaży ropy i obniżenie jej ceny oraz produktów ropopochodnych. Mogłoby to pomóc zmniejszyć inflację.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg dowiedział się, że niektóre kraje OPEC+ nie są zadowolone z planów uwolnienia części rezerw. Delegaci na spotkanie kartelu w przyszłym tygodniu ostrzegli o możliwości zmiany planu, przewidującego zwiększenie wydobycia ropy o 400 tys. baryłek w styczniu.

Ropa WTI ze styczniowych kontraktów drożeje obecnie o 0,8 proc. do 76,58 USD za baryłkę. Cena ropy Brent idzie w górę o 0,8 proc. do 79,53 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane