OPEC nadal wydobywa zbyt dużo ropy

Tadeusz Stasiuk
12-07-2017, 14:30

Pierwsze opracowanie OPEC dotyczące prognozy światowych rynków w 2018 r. wskazało, że mimo spadku produkcji, kartel nadal wydobywa zbyt dużo ropy naftowej, by skutecznie tworzyć presję na wzrost cen surowca, donosi Bloomberg.

Mimo że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową podjęła zobowiązania w celu zmniejszenia podaży, jej produkcja przekroczyła popyt w pierwszej połowie 2017 r. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

W czerwcu produkcja wyniosła 32,6 mln baryłek dziennie. Licząc razem z amerykańskimi producentami ropy naftowej, którzy odnotowali szczyt w konkurencyjnej podaży, ropy będzie też więcej niż 32,2 mln baryłek dziennie popytu, które OPEC prognozuje na 2018 r.

Notowania ropy naftowej weszły ostatnio ponownie w rynek niedźwiedzia ze względu na obawy, że cięcia produkcji wdrożone przez OPEC i Rosję od początku roku nie są wystarczająco głębokie, aby zredukować globalną nadpodaż, podczas gdy producenci surowca z łupków w USA starają się wypełnić każdy niedobór. 

Producenci z kartelu OPEC mają jeszcze w lipcu spotkać się na obradach w Sankt Petersburgu, aby przeanalizować swoje postępy. Jednak głębsze cięcia wydobycia nie są przewidziane w programie obrad.

Według szacunków raportu, w pierwszej połowie bieżącego roku OPEC wciąż wydobywał o około 700 tys. baryłek ropy dziennie więcej niż wynikałoby to z zapotrzebowania.

Raport zawiera jednak też dowody na celowość podjętych działań, które mają pewien wpływ na rynek. Zapasy ropy w krajach rozwiniętych spadły w maju, zmniejszając nadwyżkę liczoną pięcioletnią średnią do 234 mln baryłek. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / OPEC nadal wydobywa zbyt dużo ropy