OPEC+ skupiony na długoterminowej strategii

Dorota Sierakowska, analityk rynków finansowych DM BOŚ
opublikowano: 29-12-2021, 11:48

Wchodzimy powoli w drugą połowę ostatniego tygodnia 2021 roku. Aktywność inwestorów na rynkach nadal jest obniżona, co widać także na rynku ropy naftowej.

Po poniedziałkowej zwyżce, wczoraj notowania ropy naftowej konsolidowały na wypracowanych poziomach, zaś dzisiaj rozpoczynają dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. Dla cen ropy naftowej WTI jest to poziom tuż powyżej 76 USD za baryłkę, zaś dla notowań ropy Brent – tuż poniżej 79 USD za baryłkę.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej zaczynają już formułować spekulacje na temat dalszych działań OPEC+ na rynku ropy naftowej. Już 4 stycznia będzie miało miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli państw rozszerzonego kartelu. Wiele wskazuje na to, że OPEC+ także tym razem nie dokona żadnych zmian w swoich planach, związanych z produkcją ropy naftowej i podtrzyma spokojne tempo zwiększania wydobycia.

Do takich wniosków skłaniają także wypowiedzi krajów OPEC+. Rosyjski wiceminister Aleksander Nowak powiedział w rosyjskiej telewizji, że państwa OPEC+ dotychczas opierały się nawoływaniom USA do przyspieszenia wzrostu produkcji ropy naftowej, ponieważ miały ustalony własny, przewidywalny plan. Podkreślił on, że rozszerzonemu kartelowi zależy na jasności przekazu i nieodbieganiu zbytnio od swojej klarownej polityki związanej z wydobyciem ropy naftowej.

Ogólnie, trudno się z nim nie zgodzić, ponieważ faktycznie państwa OPEC+ w ostatnich miesiącach stanowczo trzymały się swojego, ustalonego znacznie wcześniej, planu, zakładającego stopniowe zwiększanie produkcji ropy. Nie zmodyfikowały go nawet w październiku i listopadzie, czyli w okresie dynamicznych wzrostów cen ropy – oraz jednoczesnej decyzji kilku innych krajów (w tym USA), dotyczących uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej. Obecnie więc jest duża szansa na to, że także spotkanie 4 stycznia nie przyniesie niespodzianek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane