OPEC+ spodziewa się niższego wzrostu popytu na ropę w tym roku

opublikowano: 31-03-2021, 13:44

Wspólny Komitet Techniczny (JTC), który doradza OPEC+, obniżył prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę o 300 tys. baryłek dziennie, informuje Reuters.

JTC oprcował materiały na czwartkowe posiedzenie przedstawicieli państw OPEC+, na którym ma zapaść decyzja w sprawie wysokości podaży ropy w najbliższych miesiącach. Zauważył, że pomimo spadku, zapasy ropy są wciąż powyżej średniej z lat 2015-2019. Według jego bazowego scenariusza, popyt będzie rósł w tym roku o 5,6 mln baryłek dziennie. Oznacza to obniżenie prognozy o 300 tys. baryłek dziennie. JTC podwyższył jednocześnie prognozę globalnego wzrostu popytu w tym roku o 200 tys. baryłek do 1,6 mln baryłek dziennie. JTC czekuje, że zapasy ropy w krajach przemysłowych spadną poniżej średniej z lat 2015-2019 w sierpniu, czyli miesiąc później niż dotychczas oczekiwano.

Reuters przypomina, że państwa OPEC+ redukują podaż ropy o trochę ponad 7 mln baryłek dziennie w celu podtrzymania cen. Arabia Saudyjska jednostronnie obniża dodatkowo podaż o 1 mln baryłek dziennie.

Analitycy JP Morgan uważają, że w czwartek OPEC+ przedłuży redukcję podaży do końca maja, a Arabia Saudyjska wydłuży swoje cięcie wydobycia do końca czerwca.

Ropa Brent tanieje w Londynie o 0,4 proc. do 63,91 USD. Kurs ropy WTI spada o 0,2 proc. do 60,41 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane