OPEC utrzymał wydobycie na niezmienionym poziomie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2005, 07:20

Na niedzielnej sesji ministerialnej w Wiedniu OPEC postanowił utrzymać na dotychczasowym poziomie limity wydobycia ropy w poszczególnych krajach członkowskich, a także łączny pułap, wynoszący 27 mln baryłek dziennie.

Na niedzielnej sesji ministerialnej w Wiedniu OPEC postanowił utrzymać na dotychczasowym poziomie limity wydobycia ropy w poszczególnych krajach członkowskich, a także łączny pułap, wynoszący 27 mln baryłek dziennie.

    Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową podjęła taką decyzję mimo, że w ubiegłym tygodniu ceny ropy na rynku amerykańskim zbliżyły się na bezpośrednią odległość, po raz pierwszy od listopada, do psychologicznej granicy 50 dolarów za baryłkę.

    Państwa członkowskie OPEC przewidują, że cena na wysokim, niespotykanym w dziejach do jesieni ubiegłego roku poziomie ok. 50 dol. za baryłkę utrzyma się do wiosny. Zapowiedzieli, że w wypadku zmiany sytuacji na rynku przeprowadzą telefoniczne konsultacje jeszcze przed następną sesja ministerialną, mającą się odbyć 16 marca w Iranie.

    "50 dol. za baryłkę nie wpłynie specjalnie na zwolnienie  tempa wzrostu gospodarczego. Niektórzy analitycy oceniają, że nawet 60 dol. nie odegrałoby dużej roli, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy" - powiedział w niedzielę prezydent OPEC szejk Ahmad al-Fahd al-Sabah z Kuwejtu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC utrzymał wydobycie na niezmienionym poziomie