OPEC+ wierzy w powracający popyt na ropę naftową

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 06-04-2021, 12:20

Jedną z najważniejszych informacji na globalnych rynkach surowcowych w poprzednim tygodniu była decyzja OPEC+ w kwestii stopniowego zwiększania limitów produkcji ropy naftowej od maja.

Dla przypomnienia, w miniony czwartek rozszerzony kartel poinformował, że w przyszłym miesiącu limity produkcji ropy zostaną podniesione łącznie o 350 tys. baryłek dziennie, w czerwcu o dodatkowe 350 tys. baryłek dziennie, a w lipcu o około 400 tys. baryłek dziennie. To dawałoby łącznie produkcję większą o 1,1 mln baryłek dziennie w ramach OPEC+ do lipca.

Na podobny krok zdecydowała się Arabia Saudyjska, która od lutego wprowadziła dodatkowe cięcia produkcji, wynoszące niebagatelne milion baryłek ropy dziennie. Saudyjczycy także będą stopniowo się z nich wycofywać, w maju podnosząc produkcję o 250 tys. baryłek dziennie, w czerwcu o 350 tys. baryłek dziennie, a w lipcu o pozostałe 400 tys. baryłek dziennie.

Na reakcję inwestorów na decyzję OPEC+ przyszło nam jednak trochę poczekać. Jeszcze w miniony czwartek sesja na rynku ropy zakończyła się na plusie, co było wynikiem m.in. słabości amerykańskiego dolara i presji na wzrost notowań wielu surowców. Następnie notowania ropy naftowej wyraźnie spadły, jednak i tak nie można mówić o jakiejkolwiek dramatycznej przecenie. Notowania ropy naftowej WTI zniżkowały do okolic 59-60 USD za baryłkę i poruszają się w tych rejonach. Z kolei cena ropy Brent oscyluje w okolicach 63 USD za baryłkę.

Decyzja OPEC+ w sprawie zwiększania wydobycia jest sygnałem, że producenci ropy naftowej zaczynają wierzyć w stopniowe odradzanie się popytu na ten surowiec. Kolejne fale pandemii na razie skutecznie zaprzepaściły wcześniejsze plany producentów i wymusiły przedłużenie cięć wydobycia o kilka miesięcy. Na razie wciąż na rynku ropy naftowej perspektywy są niepewne, zważywszy na utrzymujące się restrykcje, jednak postępujące programy szczepionek budzą nadzieje na powrót gospodarek do normalnego funkcjonowania w przewidywalnej przyszłości.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane