OPEC znów nie zwiększył wydobycia zgodnie z planem

opublikowano: 30-11-2021, 17:03

W listopadzie wydobycie ropy przez państwa OPEC ponownie nie osiągnęło planowanej wielkości, poinformował Reuters powołując się na własne kalkulacje.

W kończącym się miesiącu państwa OPEC wydobywały łącznie 27,74 mln baryłek ropy dziennie. To o 220 tys. baryłek dziennie więcej niż w październiku. Zgodnie z ustaleniami w ramach OPEC+ miał jednak zwiększyć je o 254 tys. baryłek dziennie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że choć naftowy kartel wraz z sojusznikami stopniowo wycofują ograniczenia produkcji wprowadzone w 2020 roku w związku ze spadkiem popytu, to wielu mniejszych producentów z tej grupy nie jest jednak w stanie zwiększyć wydobycia, a inni nie robią tego z powodu ciągłej niepewności wynikającej z sytuacji pandemicznej.

Reuters przypomina, że najbliższe posiedzenie OPEC+ zaplanowane jest na czwartek. Jeszcze niedawno oczekiwano, że zapadnie podczas niego decyzja o zwiększeniu wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie w styczniu 2022 roku. Obecnie to bardzo niepewne z powodu decyzji o uwolnieniu części rezerw strategicznych przez USA oraz kilka innych państw. Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku uważa, że to „praktycznie niemożliwe w świetle ostatnich wydarzeń na rynku”.

We wtorek nasilenie obaw wynikających z pojawienia się nowego wariantu koronawirusa spowodowało, że kurs ropy WTI ze styczniowych kontraktów spada o 3,45 proc. do 67,54 USD, a cena baryłki ropy Brent z kontraktów na ten sam miesiąc maleje o 3,4 proc. do 70,96 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane