OPEC: znów wzrosła produkcja ropy

opublikowano: 11-10-2017, 14:57

Kartel OPEC, zrzeszający kilku czołowych producentów ropy na świecie ma chyba problem sam ze sobą. Mimo deklarowanych działań na rzecz ograniczenia wydobycia surowca, produkcja podaje się wahaniom.

We wrześniu ponownie wzrosła. Tym razem o niemal 90 tys. baryłek dziennie (o 0,27 proc. wobec sierpnia) osiągając pułap 32,75 mln baryłek dziennie. Jak podają władze OPEC, wzrost napędzany był przede wszystkim wyższym wydobyciem w takich krajach jak Libia, Nigeria, Irak i Gabon.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Niemal przed rokiem kraje zrzeszone w OPEc i kilku innych dużych producentów ropy (w tym Rosja) doszło do porozumienia odnośnie ograniczenia podaży surowca, co ma na celu zredukowanie jego nadwyżki na rynku i doprowadzenie do stabilizacji (trwałego wzrostu) cen. Zobowiązano się do zmniejszenia produkcji o 1,8 mln baryłek dziennie, co miało miejsce w dzień po osiągnięciu szczytu wydobywczego w październiku 2016 r. Umowa – przedłużona w maju 2017 r. do marca 2018 r. – „sabotowana” jest jednak przez dwóch członków OPEC, Libię i Nigerię, które to kraje nie zostały włączone do porozumienia ze względu na zniszczenia jakie stały się udziałem ich sektorów naftowych w wyniki wojen domowych. 

Tymczasem w miniony wtorek Arabia Saudyjska , która jest największym członkiem OPEC poinformowała, że w listopadzie zamierza o 7 proc. zmniejszyć eksport ropy drogą morską w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. 

Obecnie notowania ropy Brent kształtują się na poziomie ponad 56,6 USD/b.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC: znów wzrosła produkcja ropy