Opedal: wysoka cena gazu utrzyma się w Europie przez lata

opublikowano: 28-10-2022, 10:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Anders Opedal, prezes państwowego norweskiego koncernu gazowego Equinor jest przekonany, że wysoka cena gazu ziemnego utrzyma się w Europie przez lata, informuje Reuters.

Equinor stał się największym dostawcą gazu na europejski rynek po tym jak przestała nim być Rosja. Wojna na Ukrainie i szantaż gazowy Kremla spowodowały, że cena „błękitnego paliwa” ustanowiła wcześniej w tym roku rekord. Choć wyraźnie spadła od tego czasu, to wciąż jest prawie trzykrotnie wyższa niż rok temu.

- Fundamentalnym problemem w Europie jest niedobór gazu i będzie on występował także w przyszłości. Jeśli Europa chce go pozyskać powinna oczekiwać wysokiej ceny w nadchodzących latach – powiedział Opedal podczas piątkowej konferencji prasowej, poświęconej omówieniu wyników kwartalnych Equinor.

Szef norweskiego koncernu zadeklarował, że będzie on produkował tak dużo gazu jak to tylko możliwe.

Equinor miał w trzecim kwartale rekordowy zysk przed opodatkowaniem, wynoszący 24,3 mld USD. Jest prawie 2,5-razy wyższy od zanotowanego rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 6,72 mld USD.

Gaz ziemny z listopadowego kontraktu drożeje w piątek na platformie TTF o 5,7 proc. do 113,50 EUR za 1 MWh. Pod koniec sierpnia jego cena w wiodącym kontrakcie dochodziła do prawie 350 EUR. Rok temu wynosiła 40 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane