Open Finance: Zyski banków nieznacznie powyżej oczekiwań

Open Finance
08-05-2008, 10:20

PKO BP miał w I kwartale 951 mln PLN zysku netto wobec 672,5 mln PLN wypracowanych przed rokiem. Analitycy oczekiwali średnio 917 mln PLN zysku.

Według ankiety przeprowadzonej przez ISB wśród analityków zysk netto banku miał wynieść między 836-1.024 mln PLN, można więc mówić o spełnieniu oczekiwań rynkowych. W nieco lepszym świetle prezentuje się raport największego polskiego banku - Pekao. Tutaj analitycy oczekiwali zysku między 943-1190 mln PLN, ze średnią na poziomie 1,097 mld PLN. Bank zarobił tymczasem 1,14 mld PLN bijąc i średnią i oczekiwania największych optymistów. Również wynik BZ WBK okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynkowych. Średnio oczekiwano po banku zysku 237 mln PLN, a BZ WBK zarobił 243 mln PLN (wobec 260,6 mln PLN przed rokiem). Wszystkie wyniki na poziomie skonsolidowanym.


SYTUACJA NA GPW
Środową sesję na warszawskim parkiecie możemy uznać za przełomową, nie tyle za sprawą silnych wzrostów cen akcji, bo to przecież nic specjalnego, lecz ze względu na długo oczekiwany powrót do gry dużego kapitału. Wartość wszystkich transakcji na rynku po raz pierwszy od kilku tygodni przekroczyła 1,8 mld PLN, a fakt, że nastąpiło to podczas wzrostowej sesji daje odrobinę nadziei na przyszłość. Bardziej wnikliwi inwestorzy nie powinni dać się porwać emocjom, które obecnie rządzą rynkiem i mieć na uwadze styl w jakim indeksy w ciągu trzech sesji podniosły się z okolic lokalnych dołków. WIG20 podczas 4 sesji nadrobił blisko 170 pkt i powrócił ponad psychologiczną granicę 3000 pkt, ale sytuacja w której cały rynek rośnie wyłącznie dzięki największym spółkom, które można policzyć na palcach jednej ręki nie jest zdrowa i świadczy o kontrolowaniu kursów przez fundusze.


GIEŁDY ZAGRANICZNE
Na wczorajszej sesji na Wall Street inwestorzy w końcu mieli okazję zrealizować cześć zysków ze wzrostów, które trwały już blisko miesiąc. Przy średnich obrotach, S&P spadł o 1,8 proc., a Dow Jones o 1,6 proc. Wprawdzie początek sesji przebiegał neutralnie, a ceny akcji były podtrzymywane przez niezłe wyniki kwartalne kilku spółek oraz publikację wyższej od oczekiwań wydajności pracy, jednak po godzinie ustalił się kierunek spadkowy. Impulsem do pozbywania się akcji była informacja o wezwaniu spółek finansowych (przez regulatora) do odtajnienia swoich poziomów kapitału oraz wskaźników płynności. Ta perspektywa przełożyła się na spadki sektora finansowego, którym przewodziły Merrill Lynch i Lehman Brothers. Przewagę podaży zapewniły również nowe rekordy ropy.
Spadki zagościły również w Azji. Nikkei stracił 1 proc., Kospi 0,3 proc., a Hang Seng 0,7 proc.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Zagranica ostatnio jest sprzymierzeńcem inwestorów z GPW, ale prawdziwa siła naszego rynku objawi się, gdy zabraknie impulsów z zewnątrz. W środę na Wall Street realizowano zyski i dzień zakończył się silnymi spadkami, a Azja również nie pozostała obojętna na cenę ropy zbliżającą się do 124 USD za baryłkę i do końca sesji nie odrobiła początkowych strat. W tym kotekście dzisiaj w Warszawie możemy oczekiwać otwarcia na czerwono i testowania w ciągu dnia przebitych w tym tygodniu oporów (dla WIG20 to 3000 pkt, a dla WIG 47500 pkt), ale oprócz czysto technicznych aspektów warto śledzić zachowanie inwestorów za granicą. Nie sposób przewidzieć jak zareagują rynki na komunikaty po posiedzeniach ECB oraz Banku Anglii, ale niedźwiedzia część inwestorów oczekuje zapowiedzi łagodzenia polityki w przyszłości, ponieważ spowolnienie gospodarczych lokomtyw Europy zdaje się powoli brać górę nad presją inflacyjną, która swoją drogą nigdzie nie zniknęła. Ważne będą także wyniki kwartalne spółek (m.in. Pekao, BZ WBK, Bank BPH, Polimex-Mostostal) i kondycja banków, które przesądzą o wyniku sesji podobnie jak podczas kilku ostatnich notowań.


WALUTY
Na rynku walutowym obserwujemy obecnie dynamiczne ruchy. W porannym handlu na azjatyckim rynku euro nie zdołało obronić się przed falą wyprzedaży i spadku poniżej krótkoterminowego technicznego wsparcia - było najtańsze w stosunku do jena od ponad dwóch tygodni. Uruchomiło to zlecenia sprzedaży na eurodolarze, który poruszał się o ok. 0,6 proc. niżej niż dzień wcześniej (tj. poniżej 1,530). Słabość tę można wiązać nie tyle z dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego, który najprawdopodobniej oprócz łagodniejszego tonu nie zmieni istotnie kursu polityki pieniężnej, co z mnożącymi się opiniami, jakoby odbicie dolara leżało we wspólnym interesie Amerykanów i Europejczyków.
Złoty podąża tropem głównych par walutowych. Dziś rano zbliżył się do historycznych rekordów wobec euro(3,413), natomiast względem dolara osłabił się do poziomu 2,219. Frank kosztuje mniej niż 2,1 PLN.


SUROWCE
Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, który w zawrotnym tempie winduje ją na coraz nowe rekordy. Wczoraj, ceny londyńskiej baryłki brent i nowojorskiej crude podskoczyły o ok. 1,5 proc. do poziomów odpowiednio 122,40 USD i 123,60 USD. Nowe historyczne maksima zostały ustanowione pomimo umocnienia dolara oraz niespodziewanie silnego wzrostu zapasów benzyny w Stanach, czyli czynników, które wywierają presję na spadek cen. W ostatnim tygodniu zapasy ropy za oceanem zwiększyły się aż o 5,7 mln baryłek (przy oczekiwanych 1,6 proc.), co świadczy o niższym popycie. Rynek jednak przyłożył większą wagę do niższego wykorzystania mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii- na poziomie 85 proc. (przed rokiem 89 proc.). Nie powinno to być dużym zmartwieniem, skoro gospodarka USA zwalnia, a zapasy rosną. W tej sytuacji, zachowanie wykresu ropy można uznać za pierwsze oznaki euforii na tym rynku.
Znacznie spokojnej zachowują się miedź i złoto. Pierwsza podrożała w Londynie o 0,2 proc. do poziomu 8.450 USD za tonę, a drugie potaniało o 0,4 proc. do 868 USD na umocnieniu dolara.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
OPEN FINANCE: Łukasz Mickiewicz - giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, poinformowali przed sesją, surowce; Łukasz Wróbel - sytuacja na GPW, prognoza giełdowa, waluty; Emil Szweda - wydarzenie dnia

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Open Finance: Zyski banków nieznacznie powyżej oczekiwań