Open Travel obciążył wyniki ubezpieczyciela

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-02-2007, 00:00

W ubiegłym roku Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń miało więcej składek, wyższy zysk i… czkawkę po Open Travel.

W ubiegłym roku Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń miało więcej składek, wyższy zysk i… czkawkę po Open Travel.

Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe (PTU), którego udział w rynku szacowany jest na 2,3 proc., zebrało w 2006 r. 349,47 mln zł składki przypisanej brutto, wobec 321,42 mln zł rok wcześniej. Wyraźnie lepszy był wynik finansowy brutto — 7,98 mln zł wobec niecałych 5 mln zł w 2005 r. Zysk netto przekroczył 6 mln zł.

— W zasadzie w każdym punkcie udało nam się zrealizować plan nakreślony w strategii firmy — mówi Violetta Grońska, dyrektor marketingu PTU.

Z wyjątkiem wyniku technicznego. Według planów, ubezpieczyciel miał być 3 mln zł na plusie. Tymczasem skończył ze stratą 7,33 mln zł. Na pewno zaciążyło to, że znacząco, o ponad 21 mln, do 197,42 mln zł, wzrosła suma wypłaconych odszkodowań. Nie było to niespodzianką.

— Na wynik techniczny w głównej mierze wpłynęły dwie duże szkody — tłumaczy Violetta Grońska.

Jedną z nich była głośna upadłość biura turystycznego Open Travel. O tym, że PTU udzieliło gwarancji firmie, której inni ubezpieczyciele odmawiali, „PB” napisał jako pierwszy. Już wtedy sugerowaliśmy, że ubezpieczeniowa spółka dostanie po tym czkawki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy