Operatorzy pozytywnie o propozycji konwersji opłat koncesyjnych UMTS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 18:35

Operatorzy komórkowi pozytywnie ocenili propozycję Ministerstwa Transportu i Budownictwa o konwersji opłat koncesyjnych za częstotliwości telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, na inwestycje w rozwój dostępu do internetu na terenach wiejskich - poinformowała w środę PAP wiceminister transportu i budownictwa Anna Streżyńska.

Operatorzy komórkowi pozytywnie ocenili propozycję Ministerstwa Transportu i Budownictwa o konwersji opłat koncesyjnych za częstotliwości telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, na inwestycje w rozwój dostępu do internetu na terenach wiejskich - poinformowała w środę PAP wiceminister transportu i budownictwa Anna Streżyńska.

Na początku tego tygodnia resort zakończył konsultacje programu konwersji.

Według wiceminister, z opinii, które wpłynęły w ramach konsultacji wynika, że operatorzy komórkowi pozytywnie odnoszą się do propozycji ministerstwa. Streżyńska powiedziała, że w konsultacjach, oprócz zainteresowanych firm, wzięły także udział inne podmioty, w tym także organizacje pozarządowe, wspierające rozwój lokalny.

"Proponowały one, by rozszerzyć objęte programem inwestycje także na przykład na kawiarenki internetowe na obszarach wiejskich czy kluby wiejskie" - powiedziała wiceminister.

Pod koniec stycznia Streżyńska poinformowała, że resort transportu i budownictwa pracuje nad konwersją opłat licencyjnych za częstotliwości UMTS. Według propozycji resortu, cześć opłat zostanie umorzona, natomiast cześć zostanie przeznaczona na zapewnienie dostępu do internetu dla szkół podstawowych i przedszkoli na terenach wiejskich.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami programu, oprócz samego zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu, ministerstwo myśli także o wyposażeniu pracowni internetowych w szkołach, a także o przechodniej "wyprawce" dla każdego dziecka w postaci laptopa, który byłby przez nie użytkowany w czasie całego okresu edukacji podstawowej, a później zwracany.

Konwersją zostaną objęte opłaty koncesyjne w wysokości około 1 mld euro. Program ma objąć raty koncesyjne, płatne przez operatorów od 2007 roku. Wiceminister zaznaczyła, że opłata za ten rok będzie przez operatorów wnoszona bez zmian.

Według Streżyńskiej, po zakończeniu konsultacji gotowy projekt ustawy ws. konwersji opłat zostanie skierowany pod obrady rządu.

W 2001 r., po unieważnieniu przetargu na częstotliwości UMTS, trzech operatorów komórkowych: PTC, Polkomtel i PTK Centertel zdecydowało się na rozszerzenie swoich licencji na telefonię komórkową GSM o koncesję na częstotliwości UMTS. Każdy z operatorów zgodził się zapłacić po 650 mln euro, rozłożone w ratach do 2022 r.

Operatorzy kilkakrotnie już domagali się umorzenia tych opłat koncesyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane