Operatorzy przeciw UKE

MAG
opublikowano: 21-10-2008, 00:00

Operatorzy komórkowi szykują się do batalii z urzędem w sprawie MTR. Mówią o roszczeniach wobec skarbu państwa.

Operatorzy komórkowi szykują się do batalii z urzędem w sprawie MTR. Mówią o roszczeniach wobec skarbu państwa.

Polkomtel, operator sieci Plus, odwołał się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) od decyzji o obniżce stawek MTR (Mobile Termination Rate, czyli stawek połączeń hurtowych za zakończenie ruchu w sieci komórkowej). W jego ślady chce podążyć Centertel, operator sieci Orange.

— Naszym zdaniem, nie ma prawnych podstaw do wydania takiej decyzji z uwagi na to, że stawki MTR już zostały prawomocnie ustalone w decyzji prezesa UKE z 26 kwietnia 2007 roku — uważa Elżbieta Sadowska z Polkomtela.

UKE wydał budzącą duże emocje operatorów decyzję o obniżce stawek MTR na początku października. Operatorzy mają obniżyć te stawki do 0,22 zł za minutę od stycznia 2009 r., a od 1 lipca 2009 r. — do niecałych 0,17 zł. Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK, szacował, że taka obniżka stawek MTR sprawi, że przychody samej tylko grupy TP spadną w przyszłym roku o około 800 mln zł. Nic dziwnego, że operatorzy szykują się do prawdziwej batalii.

— Jeśli operatorzy zastosują się do drugiej decyzji, a sąd uzna, że była ona nieważna, powstaną roszczenia wobec skarbu państwa, który jest reprezentowany przez organ administracji, czyli UKE — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.

Na razie nie wydaje się, by UKE chciał zmienić zdanie w sprawie MTR.

— Operatorzy mają prawo dochodzić swoich roszczeń. Sąd oceni, czy mają do tego podstawy. Ja wykonuję obowiązki zgodnie z moim najgłębszym przekonaniem, że oparliśmy się na obiektywnych danych kosztowych spółek —wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes UKE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Operatorzy przeciw UKE