Opinie członków kapitułyo konkursie „Pulsu Biznesu”

opublikowano: 27-06-2014, 00:00

Polscy przedsiębiorcy chętnie poszukują nowych dróg i dążą do innowacyjności. Warto im pomagać, zapewniając finansowanie pomysłów

KOMENTARZ PARTNERA

BOŻENA LUBLIŃSKA-KASPRZAK

prezes PARP

imPuls dla biznesu to cenna inicjatywa

Zespół OriginTag zamierza wykorzystywać najnowsze technologie. Ich celem jest zrewolucjonizowanie światowego rynku zabezpieczeńprzed podrabianiem markowych produktów. Zaproponowali rozwiązanie łączące technologię internetu z popularnością smartfonów, które pozwoli klientom na samodzielną weryfikację oryginalności kupionego towaru.

W ostatnich latach rynek inwestycji kapitałowych bardzo się rozwinął. Poszukujący finansowania przedsiębiorcy z pomysłem na biznes mogą korzystać z dotacji, preferencyjnych pożyczek, funduszy pożyczkowych lub pozyskać inwestora prywatnego, który oprócz pieniędzy oferuje również wiedzę, doświadczenie i kontakty biznesowe pomagające w osiągnięciu sukcesu rynkowego. Niewielka liczba ocenianych w konkursie firm miała styczność z dotacjami, co oznacza, że oferta dotacji w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 może być dla nich dodatkowym impulsem do rozwoju.

Duża grupa uczestników imPulsu dla biznesu znajduje dla siebie nisze w internecie.

Zespół Zrzutka.pl udowodnił, że można zarabiać na dynamicznie się rozwijającej branży finansowania społecznościowego (crowdfunding). Potwierdzają to inni uczestnicy konkursu, którzy w swoich biznesplanach uwzględnili takie finansowanie.

For Drivers pokazuje z kolei, że można połączyć cel społeczny z zarabianiem pieniędzy. Zespół przedstawił aplikację nakierowaną na budowanie społeczności kierowców szanujących bezpieczną jazdę, których wspierać będą np. firmy ubezpieczeniowe w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Kolejną wartościową tendencją jest planowanie biznesu opartego na pasji. Członkowie zespołu DMA Adaptable Suspension, prywatnie entuzjaści jazdy na rowerach wyczynowych, dostrzegli możliwość wprowadzenia innowacji technicznych w konstrukcji tych pojazdów.

Zespół Pastylka, oferujący suplementy diety, przekonuje natomiast, że mikrofirma może z sukcesem rywalizować z zagranicznymi korporacjami na rynku leków i suplementów diety. Firma zamierza rozwijać moce produkcyjne, a w konkurentach widzi potencjalnych klientów i chce realizować dla nich podwykonawstwo. Wielu uczestników konkursu opatentowało swoje rozwiązania technologiczne. Opracowali prototypy i poszukiwali inwestorów, by wprowadzić nowe produkty na rynek urządzeń przemysłowych, w tym chłodniczych i energii odnawialnej.

Pomysłodawcom życzymy sukcesu w realizacji zamierzeń biznesowych. Zachęcamy jednocześnie do współpracy z PARP i wykorzystywania wsparcia oferowanego przez administrację publiczną do rozwoju działalności na skalę światową.

KOMENTARZ PARTNERA

Wysoki poziom zgłoszonych projektów

WOJCIECH KOŁPA

dyrektor ds. inwestycji w VRP

Przygotowanie konkursu zajęło inwestorowi bardzo dużo czasu. Było to konieczne, by jak najdokładniej przeanalizować przesłane aplikacje. Po wybraniu 20 najlepszych projektów spośród 237 zgłoszonych spotkaliśmy się z większością pomysłodawców, by w bezpośrednich rozmowach, niekiedy w siedzibach firm, poznać ich oraz ideę przyszłego biznesu. Dla pomysłodawców te spotkania były okazją do uzyskania dodatkowych informacji o oczekiwaniach inwestora i zapoznania się z sugestiami co do przygotowania prezentacji projektu przed jury.

W dużej grupie finalistów znalazło się kilka znanych start-upów, które zgłosiły się w celu pozyskania kolejnej transzy finansowania. Inny poziom zaawansowania prezentowały pomysły na biznes w wersjach z prototypem bądź opisem samej idei. Wiele pomysłów bardzo dobrze opisanych w aplikacjachstraciło jednak atrakcyjność po dokładnym zapoznaniu się ze szczegółami. Chociaż poziom prezentacji większości projektów przed jury był bardzo wysoki, nie zawsze przełożyło się to na wysokie noty.

Jury konkursu wybrało sześć bardzo dobrych projektów z rekomendacjami dla organizatora inwestycyjnego. Spośród wskazanych firma VRP postanowiła nagrodzić dwa projekty inwestycją kapitałową. Jej łączna kwota wyniesie 2,75 mln zł. Jak wskazywaliśmy na początku konkursu, ogólna kwota inwestycji określona w założeniach może wzrosnąć. Tak też się stało.

Jeden z nagrodzonych projektów wykorzystuje nowe technologiedo badania oryginalności produktów. To naszym zdaniem bardzo ciekawy temat, z wieloma scenariuszami rozwoju.

Kolejny projekt jest z dziedziny tradycyjnych technologii i dotyczy wdrożenia innowacyjnych rozwiązań przy produkcji pastylek. Także i tutaj możliwość rozszerzenia zakresu działania jest bardzo duża. Oba projekty charakteryzuje możliwość dużego wzrostu skali, duże zapotrzebowanie na produkt oraz potencjał rynku.

Z wybranymi firmami podpisano warunki term sheet i określono harmonogram działań zbliżający do podpisania umów inwestycyjnych. Chcemy, by doszło do tego jak najszybciej.

KOMENTARZ PARTNERA

Odwaga, by postawić pierwszy krok

PIOTR KUSZEWSKI

dyrektor departamentu inwestycji kapitałowych BGK

Innowacyjność umożliwia wzrost gospodarczy. Nie ma wątpliwości, że najbardziej dynamiczne gospodarki świata są jednocześnie najbardziej innowacyjnymi. Dlatego powinniśmy ciężko pracować, aby innowacyjność polskiej gospodarki była wyższa niż w przeszłości.

O takiej zmianie myślimy przeważnie w związku z małymi firmami, które tworzą nowe technologie i dzięki temu zmieniają świat. Ale innowacyjność to również gotowość dużych firm do szukania pomysłów na podniesienie efektywności. Chodzi nie tylko o kupowanie gotowych technologii lub rozwiązań, ale o szukanie nowych ścieżek na własną rękę.

Najważniejsza jest akceptacja możliwości porażki — gotowość do poniesienia ryzyka spróbowania czegoś nowego. Tylko będąc gotowym na postawienie pierwszego kroku w niewłaściwym kierunku, będziemy mogli ruszyć z miejsca. Niezbędna jest też samodzielność. Mały przedsiębiorca zawsze jest samodzielny. W dużej firmie konieczne jest zaakceptowanie pomysłów pracowników i zmotywowanie ich do działania. Nie każdy eksperyment kończy się sukcesem, lecz porażki nie mogą powstrzymywać od eksperymentowania. Kluczem jest wyciąganie wniosków z każdej próby.

Projekty zgłoszone w konkursie „Pulsu Biznesu” pokazują, że przedsiębiorcy chcą się mierzyć z pomysłami i szukają nowych dróg. Nadal pozostaje nam jednak dużo do zrobienia. Musimy dbać, by dobre pomysły znajdowały finansowanie na każdym etapie rozwoju. Duże firmy muszą dostrzec, jak wiele wartości mogą przynieść pracownicy. Kupno technologii lub nowych maszyn nie zawsze podnosi efektywność. Najważniejsze jest przekonanie, że dzięki nowym pomysłom możemy stymulować rozwój gospodarczy. Trzeba tylko mieć odwagę, żeby postawić pierwszy krok.

Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest realizowanie inicjatyw, które pozytywnie wpłyną na wzrost gospodarczy Polski. Jedną z nich jest wspieranie innowacyjności w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wykorzystując doświadczenia zdobyte przez Krajowy Fundusz Kapitałowy i Polski Fundusz Funduszy Wzrostu, chcemy stworzyć fundusz funduszy Venture Capital, który zwiększy możliwości finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw.

Wierzymy też, że program gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw, budowa mieszkań na wynajem lub finansowanie infrastruktury pozwolą uwalniać potencjał polskich przedsiębiorstw i przekonywać je do innowacyjności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Opinie członków kapitułyo konkursie „Pulsu Biznesu”