Opinie Klienci wracają, zła passa funduszy powoli się kończy

Andrzej Pawłowski
opublikowano: 16-06-2009, 00:00

Wielu klientów funduszy inwestycyjnych sprzedało jednostki uczestnictwa w trakcie bessy i zrealizowało straty. Ujemne saldo nabyć i umorzeń w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI) utrzymywało się przez osiemnaście miesięcy, od listopada 2007 do kwietnia 2009. W tym czasie aktywa funduszy inwestycyjnych spadły o ponad połowę, co wynika zarówno z przewagi umorzeń nad wpłatami, jak i ze spadku wartości jednostek uczestnictwa wywołanego trudną sytuacją na rynkach finansowych.

Według szacunków Analiz Online w 2008 r. liczba klientów TFI skurczyła się o niemal 15 proc. Wiele wskazuje jednak na to, że zła passa funduszy inwestycyjnych ma się ku końcowi. Od lutego sytuacja na giełdzie poprawiła się. Ceny akcji wielu spółek odrobiły część strat, czego konsekwencją jest powolna zmiana nastawienia inwestorów również do funduszy inwestycyjnych. W ostatnich miesiącach saldo nabyć i umorzeń w wartości bezwzględnej wyraźnie zmniejszało się, dochodząc w maju do wartości dodatniej. Maj był trzecim z kolei miesiącem, podczas którego wzrosły aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych. Wzrost aktywów ma jednak związek bardziej z lepszymi wynikami zarządzania, niż napływem nowych środków do TFI. Niemniej jednak dodatnie saldo między nowymi wpłatami a umorzeniami świadczy o tym, że część inwestorów, szczególnie tych o wyższej skłonności do ryzyka, zdecydowało się na powrót do funduszy. Inwestorzy w większym stopniu akceptujący ryzyko, reagują bowiem szybciej i bardziej elastycznie na poprawę sytuacji na rynku giełdowym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W przypadku funduszy akcyjnych dodatnie saldo między nabyciami a umorzeniami odnotowano już w kwietniu. Fundusze akcyjne, obok funduszy mieszanych i stabilnego wzrostu, cieszą się w ostatnich tygodniach największym zainteresowaniem wśród inwestorów. Można to uznać za przejaw optymizmu w odniesieniu do kształtowania się sytuacji na rynku akcji. Warto odnotować, że od początku bessy segment funduszy mieszanych cały czas notuje ujemne saldo wpłat i umorzeń. Różnice w zainteresowaniu poszczególnymi segmentami funduszy inwestycyjnych spowodowane są odmiennym profilem klientów, którzy w nich lokują pieniądze. Klienci funduszy mieszanych posiadają zapewne istotnie niższy poziom akceptacji ryzyka, niż klienci funduszy akcyjnych, a w konsekwencji boleśniej odczuwają długotrwałe i głębokie spadki wycen jednostek uczestnictwa. Później też powracają do inwestowania w produkty związane z inwestowaniem w akcje.

Ożywienie w tym segmencie funduszy akcyjnych może świadczyć o tym, że coraz więcej inwestorów, nawet tych mniej skłonnych do ryzyka, zaczyna postrzegać GPW jako atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Przyglądając się statystykom działalności TFI, można jednak zauważyć, że wartości nabyć i umorzeń nominalnie są istotnie niższe niż w ubiegłym roku. Prowadzi to do wniosku, że większość inwestorów wciąż utrzymuje postawę wyczekującą. Im dłużej jednak na GPW będzie gościć zielony kolor wzrostów, tym odważniej inwestorzy będą decydować się na lokowanie kapitału za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Pawłowski

Polecane