OPINIE-RRP obniżyła stopy procentowe o 25-50 pb

Huta Ferrum S.A.
26-02-2003, 12:30

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu zredukowała stopy procentowe o 25-50 punktów bazowych, wynika z opublikowanego komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Główna stopa spadła do 6,25 procent.

Główna stopa rynkowa wynosi więc nie mniej niż 6,25 procent wobec 6,5 procent przed redukcją, stopa redyskontowa weksli 6,75 wobec 7,25 procent, lombardowa 8,00 procent wobec 8,50 procent, a stopa oprocentowania lokaty terminowej nie zmieniła się i wynosi 4,50 procent.

Decyzje Rady wchodzą w życie od 27 lutego.

Ponieżej opinie analityków:

ZSOLT PAPP, GŁÓWNY ANALITYK DS. RYNKÓW WSCHODZĄCYCH BANKU ABN AMRO W LONDYNIE:

"Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami. Miałem niewielką nadzieję, ze Rada pójdzie dalej i obniży stopy o 50 punktów, ale być może 25 jest bardziej realistyczne.

Na rynku panuje przekonanie, że Rada będzie dalej obniżała stopy. Musiałbym znać więcej szczegółów, by stwierdzić, czy w podejściu RPP zaszły jakieś fundamentalne zmiany, ale nie sądzę by tak było.

Naszym zdaniem stopa interwencyjna wyniesie na koniec roku 5,5 procent i sądzę że w świetle dzisiejszej decyzji jest to realistyczne założenie."

TIMOTHY ASH, EKONOMISTA BEAR STEARNS W LONDYNIE

"Dobra wiadomość. Spodziewaliśmy się obniżki o 25 punktów bazowych i nadal oczekujemy dalszych cięć. Nie ma problemów z inflacją i bilansem płatniczym, wzrost jest przytłumiony, a realne stopy procentowe za wysokie.

Kolejnej redukcji stóp oczekujemy w ciągu następnego kwartału, raczej wcześniej niż później. Do grudnia główna stopa może spaść do 5,25 procent"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Huta Ferrum S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPINIE-RRP obniżyła stopy procentowe o 25-50 pb