OPIS-Fuzja z BSK umocni pozycję ING na polskim rynku

MOSTOSTAL-EXPORT S.A.
08-03-2001, 16:19

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Grupa ING chce stać się do 2003 roku wiodącym na polskim rynku dostawcą zintegrowanych usług finansowych i osiągnąć w nim 5- 15 procentowy udział, powiedział na czwartkowej konferencji prasowej członek komitetu zarządzającego na Europę ING.

Jednym z elementów tej strategii jest konsolidacja Banku Śląskiego SA z warszawskim oddziałem ING.

"Fuzja BSK z ING pozwoli na konsolidację naszych działań na jednym banku w Polsce. Działalności BSK i ING są komplementarne i przyniosą znaczne efekty synergiczne" - powiedział Jan Nijssen.

Pierwszym krokiem ku umocnieniu pozycji ING na polskim rynku jest zwiększenie jego udziału w BSK.

W czwartek holenderski inwestor, który posiada około 55 procent Banku Śląskiego ogłosił publiczne wezwanie do sprzedaży kolejnych 45 procent akcji katowickiego banku. ING ma zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na ponad 75 procent głosów BSK.

Cena w wezwaniu została ustalona na 265 złotych za sztukę, a zapisy potrwają od 19 marca do 23 kwietnia 2001 roku.

"Chcemy, aby akcjonariusze mniejszościowi mogli zbyć swoje akcje. Jesteśmy przekonani, że oferujemy uczciwą i korzystną cenę" - dodał Nijssen.

Jednocześnie ING zobowiązał się przed Komisją Nadzoru Bankowego (KNB), że w przypadku gdy skupi ponad 75 procent akcji BSK, po upływie 24 miesięcy od zakończenia wezwania odsprzeda na rynku nadwyżkę akcji. BSK nie zostanie wycofany z obrotu giełdowego.

BSK zostanie połączony z warszawskim oddziałem ING. W tym celu katowicki bank przeprowadzi emisję skierowaną do ING. W zamian, po przeprowadzeniu wyceny obu banku, ING przekaże BSK swój oddział.

"Fuzja będzie polegała na tym, że BSK kupi (warszawski oddział) ING za nową emisję akcji. Chcielibyśmy, aby proces ten zakończył się do połowy lipca - od tego czasu od strony prawnej byłaby to jedna instytucja. To oznacza, że emisja mogłaby nastapić w czerwcu" - powiedział Marian Czakański, prezes BSK.

Dodał, że obecnie trwa proces badania obydwu instytucji, a uzyskane wyniki, między innymi wycena zostana następnie zweryfikowana przez niezależny bank inwestycyjny. Nowa instytucja działałaby pod nazwą ING Bank Śląski w Katowicach.

Dzięki fuzji i umocnieniu swej pozycji w BSK ING chce dotrzeć do większej liczby klientów oraz oferować im całą gamę swych produktów finansowych od typowo bankowych, po ubezpieczeniowe.

Obecnie ING ma w Polsce około 3,5 miliona klientów. Poprzez ING Bank oferuje usługi związane z bankowością inwestycyjną. ING działa też na rynku funduszy inwestycyjnych oraz emerytalnych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL-EXPORT S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS-Fuzja z BSK umocni pozycję ING na polskim rynku