OPIS-Rheinhyp-BRE wyemituje listy zastawne za 50 mlnzł

ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.
opublikowano: 23-07-2002, 14:31

(Depesza uzupełniona o szczegóły z konferencji prasowej)

WARSZAWA (Reuters) - Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny przeprowadzi kolejną emisję listów zastawnych o łącznej wartości 50 milionów złotych. Będzie ona skierowana do instytucjonalnych inwestorów finansowych, podał bank.

Termin wykupu listów przypada za cztery lata, a ich zmienne oprocentowanie oparte jest o stawkę 3-miesięczny WIBOR plus marża. Papiery te mają rating AAA nadany przez agencję Fitch Polska.

Listy te emitowane są w ramach 5-letniego planu o łącznej wartości 100 milionów złotych.

"W czerwcu 2000 roku miała miejsce pierwsza emisja listów zastawnych złotowych na 5,0 milionów złotych. Obecna emisja jest kontynuacją tego programu" - powiedział Piotr Cyburt, prezes banku na wtorkowej konferencji.

Oznacza, to że w ramach złotowego programu pozostały jeszcze emisje o wartości 45 milionów złotych. Cyburt dodał, że do kolejnej może dojść na przełomie sierpnia i września.

Do tej pory Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny przeprowadził też emisję listów zastawnych w walutach obcych: w wysokości 15 milionów euro w ramach programu emisji o wartości 100 milionów euro i 30 milionów dolarów w ramach programu w wysokości 50 milionów dolarów.

Bank przygotowuje się też do emisji listów zastawnych o wartości 100-200 milionów złotych, które będą notowane na rynku CeTO. Dzięki temu, że listy będą notowane na rynku regulowanym szerszy dostęp będą miały do nich między innymi fundusze emerytalne, które na zakup tych papierów będą mogły przeznaczyć do 30 procent aktywów.

"Rozpoczęliśmy już prace nad emisją publiczną. Planujemy do połowy listopada zakończyć prace nad wymaganymi dokumentami i przesłać je do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Przewidujemy, że emisja odbędzie się pod koniec lutego, na początku marca przyszłego roku" - dodał Cyburt.

Przedstawiciele banku cieszą się też z nowelizacji ustawy o bankach hipotecznych i listach zastawnych, która w ułatwi im funkcjonowanie. Dzięki zmianom banki hipoteczne będą mogły między innymi świadczyć usługi doradcze związane z rynkiem nieruchomości, zarządzać wierzytelnościami innych banków.

Ponadto zmiany spowodują zwiększenie atrakcyjności oferty kredytowej banków hipotecznych, ponieważ obniży się wymagany wkład własny kredytobiorcy. Natomiast zaś same banki będą mogły korzystać poza listami zastawnymi z innych instrumentów refinansowych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS-Rheinhyp-BRE wyemituje listy zastawne za 50 mlnzł