OPIS1-Aktywność przemysłu USA osłabła 3 miesiąc z rzędu

ComputerLand SA
02-12-2002, 16:59

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły)

NOWY JORK (Reuters) - W ubiegłym miesiącu aktywność w amerykańskim przemyśle osłabła trzeci raz z rzędu, mimo że gospodarka USA rozwijała się 13 miesiąc z kolei, wynika z opublikowanych w poniedziałek danych.

Wbrew oczekiwaniom analityków i rynku, w listopadzie indeks Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) określający aktywność w amerykańskim przemyśle wzrósł do 49,2 punktu z 48,5 punktu w październiku.

Analitycy prognozowali, że indeks ISM wzrośnie do 51,3 punktu i po raz pierwszy od trzech miesięcy znajdzie się powyżej kluczowego poziomu 50 punktów.

Poziom ten oddziela rozwój od spadku aktywności w sektorach gospodarki wytwarzających jedną piątą amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Po publikacji danych umocnił się kurs euro wobec dolara, a giełdy wyhamowały zwyżki, ponieważ dane o sytuacji w przemyśle różniły się wyraźnie od ostatniej serii optymistycznych doniesień o kondycji amerykańskiej gospodarki.

"Cała gospodarka dobrze sobie radzi, jednak branża wytwórcza odczuwa wpływ spowolnienia" - powiedział Norbert Ore, odpowiedzialny w ISM za przeprowadzania ankiety, dodając, że "nie widać wyraźnych oznak ewentualnego pogorszenia lub poprawy sytuacji".

Indeks opracowywany jest na podstawie ankiety, w której co miesiąc udział biorą menedżerowie logistyki z 350 amerykańskich firm sektora wytwórczego.

W listopadzie indeks nowych zamówień, który określa poziom przyszłej produkcji spadł do 49,9 punktu z 50,9 punktu w październiku. Znajduje się on znacznie poniżej najwyższego w tym roku poziomu 65,3 punktu z marca.

Amerykańskie fabryki nadal zwalniały pracowników. Indeks zatrudnienia spadł w listopadzie do 43,8 punktu z 45 punktów miesiąca wcześniej.

Amerykański przemysł najdotkliwiej odczuł efekt ubiegłorocznej recesji i powolnego ożywienia. W ciągu ostatnich dwóch lat amerykański przemysł zwolnił 1,8 milionów prawników.

Analogiczny indeks PMI, obrazujący kondycję sektora przemysłowego w strefie euro, wzrósł w listopadzie do 49,5 punktu z 49,1 punktu w październiku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ComputerLand SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Aktywność przemysłu USA osłabła 3 miesiąc z rzędu