OPIS1-Bezpośrednie inwestycje w I pół. 3,2 mld dol

28-09-2001, 10:49

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i cytaty)

WARSZAWA (Reuters) - W pierwszym półroczu 2001 bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły 3,2 miliarda dolarów, poinformowała w piątek w komunikacie Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

"Według danych PAIZ firmy zagraniczne zainwestowały dotąd w Polsce 52,2 miliarda dolarów" - podał PAIZ.

"W pierwszym półroczu 2001 napłynęło do Polski 3,2 miliarda dolarów w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych powyżej jednego miliona dolarów" - głosi komunikat.

PAIZ podawał, że w pierwszej połowie zeszłego roku bezpośrednie inwestycje w Polsce wyniosły 3,7 miliarda dolarów. W całym 2000 roku PAIZ podliczył inwestycje na 10,6 miliarda dolarów, natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) skalkulował je na poziomie 9,3 miliarda dolarów.

Różnica w rachunkach wynika ze sposobu obliczania danych - NBP kalkuluje inwestycje na podstawie przepływów bankowych, zaś PAIZ dodaje do inwestycji reinwestowane zyski polskich spółek należących do zagranicznych koncernów.

PAIZ szacował dotąd, że w całym 2001 roku bezpośrednie inwestycje wyniosą od sześciu do ośmiu miliardów dolarów.

Po pierwszym półroczu, podobnie jak na koniec ubiegłego roku, na pierwszym miejscu pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych znalazł się kapitał francuski, który zainwestował łącznie 8,5 miliarda dolarów. Na koniec 2000 roku było to 7,9 miliarda dolarów.

Największym inwestorem zagranicznym w Polsce w pierwszej połowie 2001 roku jest francuski Credit Agricole, który zainwestował 260 milionów dolarów w sektor pośrednictwa finansowego. Na drugim miejscu jest francuska firma Casino, która zainwestowała 255,3 miliona dolarów, podała PAIZ.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Bezpośrednie inwestycje w I pół. 3,2 mld dol