OPIS1-Deficyt w 03 będzie niższy niż 40 mld zł w 02

BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16
05-09-2002, 08:56

(Depesza uzupełniona o wypowiedź ekonomisty i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział w czwartkowej audycji Polskiego Radia "Sygnały Dnia", że przyszłoroczny deficyt budżetowy będzie niższy niż planowany na ten rok 40 miliardów złotych.

Bank centralny wielokrotnie nawoływał do ograniczenia wydatków, ale według rządu przy rosnącym bezrobociu i najniższym tempie wzrostu gospodarki od dekady, ograniczenie deficytu jest wyjątkowo trudne.

Na pytanie jakiego spodziewa się poziomu deficytu zakładanego w budżecie 2003 roku, Kołodko powiedział:

"Z pewnością będzie niższy niż tegoroczny (...) tak będzie niższy od tej kwoty (43 miliardy złotych)". Dodając, że rząd ustali deficyt na takim poziomie, który będzie bezpiecznie sfinansować.

Jednak analitycy twierdzą, że Kołodko, który zajął stanowisku ministra finansów dwa miesiące temu może mieć nie lada problem, by przekonać pozostałych ministrów w rządzie Leszka Millera, by obniżyć poziom deficytu w przyszłym roku.

Poprzednik Kołodki, Marek Belka złożył dymisję w lipcu z powodu presji ze strony innych ministrów przeciwnych cięciu wydatków, ustalił wcześniej deficyt budżetowy w 2003 roku na 43 miliarda złotych, czyli 5,5 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

"Jest to bardziej nadzieja niż twarda obietnica. Budżet jest nadal w fazie negocjacji między ministrami" - powiedział Krzysztof Rybiński, ekonomista w BPH-PBK.

"Ale jeśli uda się to przeprowadzić Kołodce to bardzo dobrze" - dodał.

W tym tygodniu rząd ustalił część założeń budżetowych na przyszły rok. Ustalono, że limit wydatków będzie utrzymany w imię zasady inflacja plus jeden procent.

Rząd nie dyskutował jednak nad innymi wskaźnikami przyszłorocznego budżetu.

Kołodko powtórzył szacunki resortu ministerstwa dotyczące sierpniowej inflacji. Według niego wyniesie ona 1,2 procent wobec 1,3 procent w lipcu.

Wcześniej Ministerstwo Finansów obniżyło swoją prognozę inflacji średniorocznej w 2003 roku do 2,3 procent z wcześniej szacowanych 3,0 procent. Większość analityków uważa, że rewizja ta jest neutralna dla poziomu deficytu budżetowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Deficyt w 03 będzie niższy niż 40 mld zł w 02