OPIS1-ECB nie poszedł w ślady Fed i nie zmienił stóp

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 07-11-2002, 14:26

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, komentarze i reakcję rynków)

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie i nie dołączył do amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed), który dzień wcześniej zdecydowało się na 50-punktowe cięci by wesprzeć słabnące ożywienie światowej gospodarki.

Od listopada ubiegłego roku główna stopa procentowa ECB wynosi 3,25 procent. W czwartek stóp procentowych nie zmienił również Bank Anglii.

Mimo pogarszających się perspektyw ożywienia gospodarczego ECB niepokoi się przede wszystkim o inflację, która uparcie utrzymuje się powyżej dwóch procent, czyli górnego pułapu celu mającego zapewnić stabilność cenową.

"Ta decyzja jest zwycięstwem ekonomicznego prowincjonalizmu. Bank powinien był obniżyć stopy i miał ku temu wszelkie powody. Gospodarka strefy euro stacza się po równi pochyłej, a niemiecka znajduje się tylko o włos od recesji" - powiedział David Brown z Bear Stearns w Londynie.

"ECB powinien spojrzeć znacznie szerzej i obniżyć stopy procentowe by poprawić perspektywy wzrostu światowej gospodarki, tak jak zrobił to Fed" - dodał.

Po decyzji ECB europejskie giełdy pogłębiły spadki, a euro po chwilowym osłabnięciu powróciło w okolice wcześniejszego poziom.

Większość ekonomistów spodziewa się jednak, że jeszcze przed końcem tego roku ECB podejmie decyzję o obniżce stóp. Z tym większą uwagą będą oni czekać na konferencję prezesa ECB, Wima Duisenberga, która zacznie się 14.30.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-ECB nie poszedł w ślady Fed i nie zmienił stóp