OPIS1-Elektrim odrzucił ofertę funduszy na kupno ET

STER-PROJEKT SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 12-04-2002, 16:43

(Depesza uzupełniona o dalsze cytaty z komunikatu, tło i reakcję Elektrimu)

WARSZAWA (Reuters) - Fundusze Elliott i Centaurus, które w miniony poniedziałek złożyły ofertę kupna za 450 milionów euro 49 procent udziałów w spółce kontrolującej Polską Telefonię Cyfrową poinformowały w piątek, że Elektrim odrzucił ich ofertę.

"Elektrim odrzucił ofertę konsorcjum i odmówił możliwości przeprowadzenia przez konsorcjum due dilligence i udziału w negocjacjach na rozsądnych zasadach handlowych" - podały fundusze w komunikacie.

Rzeczniczka Elektrimu odmówiła komentarza.

Elektrim musi uporać ze spłatą wierzycieli, głównie właścicieli obligacji, by uniknąć upadłości. Jest im winien około 500 milionów euro, a kolejne propozycje spłaty zakładające redukcję długu były przez obligatariuszy odrzucane. Chcą oni bowiem odzyskać całość pożyczonej kwoty.

Elektrim musi więc sprzedać swój 49-procentowy pakiet Elektrimu Telekomunikacja kontrolującego PTC. Zainteresowany jest BRE Bank wspólnie z Eastbridge, ale jedyną ofertę złożyły Elliott i Centaurus, które częściowo chciałby zapłacić za te aktywa niespłaconymi obligacjami Elektrimu.

W piątek osoba zbliżona do rozmów o uregulowaniu długu Elektrimu poinformowała Reutera, że negocjacje zostały zerwane - kurs Elektrimu spadł o 9,8 procent do nowego historycznego minimum.

Fundusze wezwały też Elektrim do powołania niezależnego ciała, które oceni wartość aktywów telekomunikacyjnych Elektrimu i cele wszystkich ofert na Elektrim Telekomunikacja.

Fundusze, które posiadają także obligacje spółki, w ostrym tonie wypowiedziały się na temat dotychczasowych rozmów ich przedstawicieli i zarządu zadłużonej spółki.

"Elliott/Centaurus były zszokowane dowiedziawszy się, że zarząd Elektrimu zamierza skorzystać z oferty BRE, które jest jednym z głównych akcjonariuszy" - podały fundusze w komunikacie.

"Jest to niezrozumiałe ze względu na fakt, że konsorcjum złożyło ofertę na 450 milionów euro, która znacząco przekracza wartość oferty złożonej przez BRE (400 milionów euro)" - głosi komunikat.

BRE nigdy nie potwierdziło oficjalnie, że złożyło ofertę i że jej wartość wynosi właśnie 400 milionów euro.

Fundusze uważają, że sytuacja "potencjalnie zrodzić może konflikt interesów pomiędzy BRE, który złożył ofertę i również posiada kontrolny pakiet akcji". Potwierdziły, że wciąż chcą kupić ET.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STER-PROJEKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu