OPIS1-Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie dopłat

opublikowano: 24-10-2002, 19:53

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i tło)

BRUKSELA (Reuters) - Francja i Niemcy osiągnęły w czwartek ważne porozumienie w sprawie ograniczenia wydatków na unijne rolnictwo od 2007 roku, aby pozyskać wystarczające fundusze na sfinansowanie poszerzenia Unii Europejskiej, ogłosił kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder.

Porozumienie zawarte tuż przed rozpoczynającym się w czwartek wieczorem szczytem przywódców krajów "15" w Brukseli, usuwa ważną przeszkodę na drodze do zakończenia w tym roku negocjacji członkowskich z 10 państwami kandydackimi, głównie z Europy Wschodniej.

Po rozmowach z francuskim prezydentem Jacquesem Chirackiem, Schroeder ogłosił:

"Przyjęliśmy wspólne stanowisko, że dopłaty bezpośrednie dla rolników z krajów kandydackich będą stopniowo wprowadzane od 2004 roku."

"Od 2007 roku wydatki na rolnictwo będą ograniczone i nie wzrosną powyżej stopy inflacji do 2013 roku" - dodał.

Chirac potwierdził słowa niemieckiego kanclerza i dodał, że wydatki na rolnictwo, które stanowią blisko połowę 95-miliardowego (w euro) rocznego budżetu UE, zostaną zamrożone od 2007 roku na poziomie osiągniętym w 2006 roku.

"Wspólnie chcemy dążyć do kontroli wydatków we wszystkich dziedzinach, nie tylko rolnictwie" - powiedział francuski przywódca, dodając, że ograniczenia powinny dotyczyć również pomocy strukturalnej dla biedniejszych regionów, a także rabatu budżetowego, który przysługuje Wielkiej Brytanii.

Duński premier Anders Fogh Rasmussen, którego kraj pełni obecnie półroczne przewodnictwo w UE, pochwalił porozumienie zawarte między Francją i Niemcami. Powinno ono ułatwić jego rolę podczas szczytu w Brukseli, który ustali warunki finansowe poszerzenia.

"Zdecydowanie szczyt nie stał się przez to trudniejszy" - powiedział Rasmussen podczas konferencji przed szczytem.

"Jestem przekonany, że na koniec wszyscy unijni przywódcy uświadomią sobie, że stoimy przed wydarzeniem historycznym i mamy podjąć historyczną decyzję. Nie powinny przesłaniać tego szczegółowe dyskusje dotyczące budżetu i rolnictwa" - dodał.

ZANIEPOKOJENI PŁATNICY NETTO

Płatników netto do unijnego budżetu, w tym Niemców niepokoją długoterminowe koszty przyjęcia nowych państw, głównie z dużym i zacofanym rolnictwem.

Francja utrzymywała dotychczas, że jest jeszcze za wcześnie na rozmowy o reformie polityki rolnej Unii Europejskiej, ponieważ w budżecie obowiązującym do 2006 znajdują się wystarczające środki na pokrycie kosztów poszerzenia.

Dzięki czwartkowemu kompromisowi, Chirac zyskał czas do 2007 roku, jednak zgodził się by od 2007 roku subwencje dla francuskich farmerów zaczęły być stopniowo ograniczane i rosły dla rolników z nowych państw członkowskich.

Rasmussen ostrzegał, że jeżeli podczas szczytu w czwartek i piątek państwa UE nie osiągną porozumienia w sprawie warunków finansowych poszerzenia, historyczny proces może się opóźnić.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi zastrzegł, że fundusze przeznaczone na poszerzenie muszą mieścić się w ramach budżetowych ustalonych przez unijnych przywódców w 1999 roku w Berlinie.

Szefowie rządów UE zajmą się też sprawą sporu z Rosją dotyczącego zasad podróżowania mieszkańców obwodu Kaliningradzkiego po poszerzeniu UE.

Próbując odwrócić uwagę od dyskusji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (CAP), Chirac przypomniał sprawę rabatu budżetowego, który w 1984 roku wywalczyła dla Wielkiej Brytanii premier Margaret Thatcher. Jego zdaniem jest on "mniej usprawiedliwiony teraz niż wcześniej".

Prodi poparł jednak stanowisko Wielkiej Brytanii, która nie chce łączyć w Brukseli sprawy rabatu z rozszerzeniem. Natomiast zdaniem Rasmussena skomplikowałoby to tylko dyskusje podczas szczytu.

Jedną z przeszkód na drodze poszerzenia Unii usunął w czwartek holenderski parlament, popierając poszerzenie, mimo obaw o koszty procesu i gotowość kandydatów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie dopłat