OPIS1-Greenspan lepiej ocenia stan gospodarki USA

Swarzędz Meble Spółka Akcyjna
opublikowano: 07-03-2002, 18:51

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, wypowiedzi analityków)

WASZYNGTON (Reuters) - Prezes amerykańskiego banku centralnego, Alan Greenspan powiedział w czwartek, że ożywienie gospodarcze w USA już się rozpoczęło. Oznacza to koniec recesji, która oficjalnie trwa od marca.

Dokonując nieoczekiwanej zmiany w tekście swojego wystąpienia z ubiegłego tygodnia przed komisją finansów Izby Reperezentantów, Greenspan powiedział w Senacie, że dobre dane z ostatnich kilku dni dają powód do optymizmu.

Zwykle prezes amerykańskiego banku centralnego wygłasza ten sam tekst dwukrotnie - najpierw przed komisją Izby Reprezentantów, a następnie Senatu. Ostatni raz zmian dokonał rok temu, aby uzupełnić tekst o kilka nowych danych, które pojawiły się między dwoma wystąpieniami.

"Greenspan rzadko zmienia swoje słowa" - powiedział Christopher Low, ekonomista FTN Financial w Nowym Jorku.

Greenspan ostrzegł, że ożywienie "prawie na pewno" nie będzie się dokonywać w tak szybkim tempie jak po porzednich recesjach - czyli w tempie średnio siedmiu procent rocznie. Wyraził również zaniepokojenie poziomem wydatków inwestycyjnych firm.

"Ostatnie dane coraz wyraźniej wskazują, że ekspansja gospodarcza już trwa, chociaż liczne czynniki charakterystyczne dla tego cyklu biznesowego prawdopodobnie osłabią nieco jej tempo" - powiedział Greenspan.

Optymizm płynący ze słów szefa amerykańskiego banku centralnego przekonał większość ekonomistów, że podczas najbliższego posiedzenia - 19 marca - Fed może zmienić nastawienie w polityce monetarnej.

Od blisko roku w komunikatach Fed figurowało stwierdzenie, że większym niebezpieczeństwem dla gospodarki amerykańskiej jest słabe tempo wzrostu niż wzrost inflacji.

Fed może teraz stwierdzić, że niebezpieczeństwa zostały zrównoważone, co będzie stanowić wstęp do podwyżki stóp procentowych. Niektórzy analitycy spodziewają się jej już w połowie tego rok.

"Ton poprzedniego wystąpienia był bardziej wstrzemięźliwy" - powiedział Peter Kretzmer z Bank of America w Nowym Jorku.

Zaledwie tydzień wcześniej Greenspan powiedział, że aktywność gospodarcza zaczyna się dopiero poprawiać, choć wiele nadal zależy od kształtowania się wydatków konsumenckich i inwestycji firm.

Jednak w czwartkowym wystąpieniu Greenspan był znacznie bardziej optymistyczny w swojej ocenie sytuacji gospodarczej. Jego zdaniem w ostatnich dniach dały się zauważyć pozytywne sygnały świadczące o wzroście popytu. Ostrzegł jednak, że "wymiar ożywienia jest nadal niepewny".

OBAWY O WYDATKI FIRM

Niski poziom wydatków firm nie przestał niepokoić Greenspana.

"Inwestycje w telekomunikacji, gdzie poziom nadmiernych mocy produkcyjnych był znaczący, nadal nie wykazują sygnałów poprawy, a inwestycje firm w innych sektorach, takich jak lotnictwo prawdopodobnie pozostaną w tym roku słabe" - powiedział szef Fed.

Chociaż ton wypowiedzi szefa Fedu był pozytywny, Greenspan nie zmienił prognoz wzrostu gospodarczego, który ma wynieść w tym roku w USA między 2,5 a 3,0 procent. Stopę bezrobocia bank centralny ocenia na 6,0-6,5 procent.

Wśród ostatnich danych szczególne znaczenie miały informacje opublikowane przez prywatny Instytut Zarządzania Podażą (ISM) na temat sytuacji w przemyśle.

Indeks aktywności w branży wytwórczej wzrósł w lutym do 54,7 punktu z 49,9 w styczniu, co oznacza, że zapaść trawiąca od 18 miesięcy amerykański przemysł już się zakończyła.

Zaskoczeniem była także korekta danych o wzroście gospodarczym w USA w czwartym kwartale 2001 roku do 1,4 procent z 0,2 procent.

W czwartek Departament Pracy podał natomiast, że w czwartym kwartale wydajność pracy wzrosła w USA o 5,2 procent, a nie o 3,5 procent jak wynikało ze wstępnych danych. Analitycy spodziewali się wzrostu wydajności o 4,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Swarzędz Meble Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Greenspan lepiej ocenia stan gospodarki USA