OPIS1-Hausner chce spełnienia kryteriów Mastricht w 2007

09-07-2003, 11:31

(Depesza zbierająca w całość wypowiedzi wicepremiera, uzupełniona o tło)

WARSZAWA (Reuters) - Wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział w środę, że chciałby, aby Polska spełniła kryteria Traktatu z Maastricht pod koniec 2007 roku, tak by możliwe było wejście do strefy euro w 2008 lub w 2009 roku. Hausner chce też rozmawiać z Narodowym Bankiem Polskim (NBP), by tworzyć warunki do redukcji stóp procentowych.

Oświadczenie Hausnera nadeszło w dwa dni po tym, jak ze strony NBP popłynęło ostrzeżenie przed opóźnianiem naszego wejścia do strefy euro. NBP od dawna zakładał, że wspólna waluta powinna zastąpić złotego już w 2007 roku.

"Chcemy, żeby kryteria konwergencji zostały spełnione pod koniec roku 2007, tak aby stworzyć możliwość wejścia do strefy euro, aby nowy rząd mógł podjąć decyzję o przystąpieniu do strefy euro w roku 2008-2009" - powiedział w Sejmie Hausner.

Zanim Polska będzie mogła wprowadzić wspólną walutę musi spełnić kryteria Traktatu z Maastricht. Oznacza to, że deficyt budżetu nie może przekraczać 3,0 procent PKB, dług publiczny 60 procent PKB, a stopa inflacji nie może być wyższa niż 1,5 punktu procentowego ponad średnią stopę inflacji w trzech krajach EU z najniższym jej poziomem.

Hausner powiedział także, że chce nadal prowadzić dialog z NBP, tak, by tworzyć warunki do dalszych obniżek stóp procentowych. W tym roku spadły one sześciokrotnie - po 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa wynosi dziś 5,25 procent. W zeszłym tygodniu Hausner spotkał się z przedstawicielami banku centralnego.

Rząd rozmawia teraz z NBP o wykorzystaniu części rezerw walutowych banku centralnego do ograniczenia długu zagranicznego.

"Bardzo mi zależy na dobrej współpracy z NBP. Rozmowy są bardzo konkretne i rzeczowe. Rokują uzyskanie dobrych rozwiązań" - powiedział w środę wicepremier.

"Chodzi też o to, by stworzyć warunki do dalszych obniżek stóp" - dodał.

((Autor: Paweł Sobczak, Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Hausner chce spełnienia kryteriów Mastricht w 2007