OPIS1-Inflacja rekordowo niska, stopy raczej bez zmian

Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A.
16-12-2002, 16:43

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków i reakcję rynku)

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - Inflacja spadła w listopadzie do nowego rekordowo niskiego poziomu, po raz pierwszy poniżej jednego procentu i okazała się dokładnie taka jak oczekiwał rynek. Analitycy sądzą, że spadek ten jest efektem czynników przejściowych, a w grudniu inflacja może się odbić. Dane te nie przemawiają dziś za redukcją stóp.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w poniedziałek, że miesiąc do miesiąca spadek cen wyniósł 0,1 procent, a inflacja liczona rok do roku spadła do 0,9 procent z 1,1 procent w październiku. Nadal taniała żywność, miesiąc do miesiąca spadły też ceny paliw.

"Dane są zgodne z oczekiwaniami rynku, więc nie powinien on na nie zareagować, mimo, że inflacja spadła po raz pierwszy poniżej poziomu jeden procent. Spadek wynika z czynników przejściowych, czyli deflacji cen żywności oraz spadku cen paliw, a wzmocniony był w listopadzie silnym złotym" - powiedział Krzysztof Rybiński, ekonomista BPH-PBK.

Jego zdaniem, na koniec roku inflacja wróci powyżej jednego procentu i przez pierwsze miesiące przyszłego roku utrzyma się w granicach tego poziomu, a później zacznie marsz do góry. Dane za listopad nie będą, w jego opinii, miały wpływu na środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która obniżyła niedawno główną stopę do 6,75 procent.

"Myślę, że ostatnie opinie członków Rady wskazują, że czeka nas miesiąc lub dwa przerwy w oczekiwaniu na pełnoroczne dane makroekonomiczne, czyli naszym zdaniem kolejny ruch stóp możliwy jest dopiero w lutym" - powiedział Rybiński. Leszek Balcerowicz, szef RPP, która stoi na straży niskiej inflacji, powiedział niedawno, że przesłanki dla obniżki stóp muszą być długofalowe, a nie bieżące takie jak miesięczny spadek inflacji do niskiego poziomu. Rada założyła na ten rok inflację w granicach 2-4 procent, na rok przyszły spodziewa się także podobnego poziomu.

Jacek Wiśniewski, analityk z Pekao SA, uważa, że spadek inflacji został już przez Radę zdyskontowany w obniżkach stóp, a kolejnej redukcji - o 25 punktów bazowych - można oczekiwać w styczniu.

"Generalnie w tych danych nie ma niespodzianki. Na koniec roku prognozujemy inflację na poziomie 1,2 procent rok do roku, choć zależy to od tego jak będą uwzględnione ceny mieszkań. Ceny żywności mogą minimalnie wzrosnąć, a przed gwiazdką możliwy też jest niewielki wzrost cen artykułów nieżywnościowych" - powiedział Wiśniewski.

Rynek nie zareagował na dane o inflacji ponieważ są one zgodne z oczekiwaniami. O godzinie 16.20 dolara wyceniano na 3,8885 wobec 3,8825 złotego przed publikacją danych, a euro na 3,9715 wobec 3,9672.

Rentowności obligacji nie zmieniły się - pięcioletnich, których zapadalność przypada na czerwiec 2008 roku wyniosła 5,63 procent, zaś dwuletnich, które zapadają w grudniu 2004 roku 5,74 procent.

((Autor: Marcin Gocłowski; redagowała: Barbara Woźniak; Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel. 022 6539700, marcin.goclowski@reuters.pl))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / OPIS1-Inflacja rekordowo niska, stopy raczej bez zmian